www.burasicanakkale.com

 

 

 

 

 


 


Cumhurbaşkanı adaylarının sıralaması belli oldu.
Çekilen kuraya göre; ilk sırada Muharrem İnce, ikinci sırada Meral Akşener,
üçüncü sırada Recep Tayyip Erdoğan, dördüncü sırada Selahattin Demirtaş,
beşinci sırada Temel Karamollaoğlu ve altıncı sırada da Doğu Perinçek yer alıyor.

 


 


DSP BAŞKANLIK KURULU BİLDİRİSİ
DSP Başkanlık Kurulu Genel Başkan Önder AKSAKAL başkanlığında DSP Genel Merkezinde toplanmış ve aşağıdaki hususların kamuoyuyla paylaşılmasını benimsemiştir.
Demokratik Sol Parti’nin 24 Haziran 2018 Milletvekili Genel Seçimlerine girmesi Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından tam kanunsuzluk haliyle engellenmiştir. Bu durum karşısında yürütülen iç hukuk yolları tükendiğinden, yaratılan hak ihlalinin tespiti için T.C. Anayasasının 90. Maddesi gereğince, Türkiye’nin de taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamında, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuru yapılmış ve bu hususta kamuoyu basın toplantısıyla bilgilendirilmiştir.
Başkanlık Kurulumuz, bu süreçte diğer demokrasi bileşenlerinin açık desteğini şimdiye kadar yanında hissetmedi ise de, AİHM’e başvuru dosyasının birer örneğinin, demokrasi mücadelesine bundan sonra katkı koyacakları inancıyla, parlamenter sistemin yeniden tesis edilmesini vadeden “Millet İttifakı” çatısı altında yer alan Cumhuriyet Halk Partisi, İyi Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti’ye de iletilmesini uygun görmüştür.
Başkanlık Kurulumuz, oy verme günü mutlaka sandığa gidilmesi gerektiğini, her seçmenin kendi sandığına sahip çıkmasını, olası kanunsuzluk ve manipülasyonlara karşı tüm DSP’li Avukatların cüppelerini yanlarında bulundurmalarını ısrarla önemsemektedir.
Bu değerlendirmeler kapsamında, Demokratik Sol Parti’ye bağlı olan toplum kesimlerine karşı sorumluluğumuz gereği, 16 yıllık iktidarlarında ülkeyi ekonomik, politik ve sosyal yapısı itibariyle tam bir çöküntünün içine sürüklemiş olan AKP’nin karşısında, seçmenlerin Millet İttifakı’na ve bu ittifak içerisinde demokratik sol politikalarımıza en yakın partinin ve Cumhurbaşkanı adayının desteklenmesi gerektiği hususunun kamuoyuyla paylaşılmasına karar verilmiştir.

 


 

 


 

 


 

 

 


 

Millet ittifakı


DÖRTLÜ İTTİFAK
Cumhurbaşkanlığı seçimi için Cumhuriyet Halk Partisi, İYİ Parti, Saadet Parti ve Demokrat Parti'nin oluşturduğu 4'lü ittifak

 


 


MERAL AKŞENER
İYİ PARTİ CUMHURBAŞKANI ADAYI

 


 


TEMEL KARAMOLLAOĞLU
SAADET PARTİSİ CUMHURBAŞKANI ADAYI

 


 

Erdoğan, farkında olmadan “milletimiz tamam derse çekiliriz” sözünü ettikten sonra milyonlarca kişinin tek adam rejimine adeta bir gezi yaratıcılığıyla geliştirdiği tepki saray cephesinde fena halde bir telaşa sebep oldu.

Yok sanal dı, yok algı operasyonuydu derken vatandaşların tehdidine kadar varan bu telaş hali, yandaş medyanın da katılımıyla hakaretlerle sürdürülmesi aslında bir toplumsal tepkinin kıvılcımı olması bağlamında sivil direnişin getirdiği bir rahatsızlıktı. Bir anda milyonların ortaklaşmasıyla gelişen bu tepkinin etkisi, iktidar cephesinde şimdiye kadar yapılan seçim ittifaklarından çok daha güçlüydü. Siyasi bir kimliğe bakılmaksızın vatandaş ittifakına dönüşen bu sivil direniş aslında muhalefetin nasıl bir format kazanması gerektiğini de bize çok iyi göstermektedir.

Ancak, Erdoğan’ın farkında olmadan yarattığı bu sivil direniş bu şekilde kalmamalıdır. Bu tepkinin başarıya taşınması için şimdi yapılması gerekenler vardır. Referandumdaki HAYIR kampanyasının tecrübeleri de göz önünde bulundurularak TAMAM kampanyasının üzerine yeni bir şeyler konulmalıdır. Tıpkı “HAYIR” meclisleri gibi şimdi de TAMAM meclisleri siyasi görüş farkı gözetmeden Demokrasi için TAMAM, Özgürlük için TAMAM, Barış İçin TAMAM ,Adalet için TAMAM, Eşitlik için TAMAM diyerek OHAL’in kaldırılmasını hedefleyecek şekilde oluşturulmalı, böylece muhalefet güçlerinin en geniş şekilde ortaklaşması için adım atılmalıdır.

Bunu yaparken İktidarın yapmak istediği ötekileştirme ve toplumu bölme konusundaki taktiklerini de boşa çıkaracak politikalar üretilmelidir. Bunun birinci adımı AKP’ye oy verenler ve vermeyenler şeklindeki ayrımı kırarak atılmalıdır. Bunun yolu güvenli seçimler için harekete geçmek olduğu kadar, eşit şartlarda yapılacak seçimin koşullarının yaratılması noktasında özellikle OHAL’e karşı demokrasi taleplerinin kararlı bir şekilde savunulması gerekmektedir.

Diğer bir talepte özellikle son günlerde Muharrem İnce’nin Selahattin Demirtaş’ı ziyaretiyle kırmış olduğu tek adam rejimini savunanların önlerinde en büyük engel olarak gördüğü HDP’nin öcüleştirilmesi girişimine karşı verdiği mesaj ve beraberinde Saadet Partisi Genel Başkanının Demirtaş’ın tutukluluk haline son verilmesi konusundaki talebi dillendirmesiyle Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılması talebinin büyütülmesi; demokrasi barış adalet ve eşitlik taraftarlarının birliğinin önünü açacak ve bu gelişmeler kesin bir şekilde seçim sonuçlarına TAMAM başarısı olarak yansıyacaktır.

Yeri gelmişken bir kez daha söylemeliyim. Bir demokrasi ayıbı olan baraj sistemi bugün sadece HDP’yi tehdit etmektedir. HDP’nin barajı aşamaması tamamıyla AKP-MHP ittifakına yarayacağı için HDP’nin barajı aşamaması hem milletvekilliği, hem de Cumhurbaşkanlığı seçimleri için son derece kritik bir öneme sahiptir. Bu gerçek göz ardı edilemeyecek kadar hassastır. TAMAM mı?

Sermet ATADİNÇ