BURASI ÇANAKKALE.COM
İNTERNET MEDYA & Tv

 

 

Partilerin hedefi, Çanakkale’de merkez ve
İlçe Belediye seçimlerini almak

 

 

Başkan Gökhan'dan Partililere Mektup
31 Mart 2019 yerel seçimleri için CHP'den tekrar Belediye Başkan aday adayı olan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, partililere mektup gönderdi.
"Sevgili Hemşerim, Kıymetli Yol Arkadaşım; Türkiye Cumhuriyeti’nin önsözünün yazıldığı, Gazi Mustafa Kemal’in ATATÜRK olduğu Çanakkale’nin Cumhuriyet Halk Partili Belediye Başkanı olmak kıvancıyla tanıştığım günün üzerinden on altı yıl geçti.
13 Ağustos 2002’de Çanakkale Belediye Meclisinden aldığım Belediye Başkanlığı görevini; 2004, 2009 ve 2014 yerel seçimlerinde sizlerin sonsuz ve koşulsuz desteğinin gücünü arkama alarak, her defasında artan bir başarıyla bugüne dek sürdürdüm.
Çanakkale’de rahmetli Reşat Tabak’la başlayan ve ehil ellerde yüceltilen sosyal demokrat yerel iktidar bugün yarım asırlık kocaman, gururlu bir maziye sahiptir. Bu başarıda en büyük pay, siz sevgili Cumhuriyet Halk Partili dostlarıma aittir. Sizlerin güveni, desteği ve sevgisi olmasaydı bu başarımızdan asla söz edemezdik.
Çanakkale’de yaşayan aydın, okuyan, irdeleyen, sunulanla yetinmeyen siz demokrat insanlar; bu güzel şehre layık olmak, kimliğini korumak, 50 yıllık birikimi kollamak adına var gücünüzle çalıştınız, çalışmaya devam ediyorsunuz. İktidarın; çirkef, yalan ve iftira dolu diline, kendinden olmayanı yok sayan gerçeğine karşı partimizi ve ilkelerini sokakta, okulda, çarşıda, pazarda tüm alanlarda savunuyorsunuz.
Sevgili Cumhuriyet Halk Partili Dostum bizler kentte hâkim barış ve huzur ortamının kıymetini biliyor ve korumak için ne gerekiyorsa birlikte yapıyoruz. Çanakkale’de yaşayan herkes kültürünün, inancının gereğini hiçbir baskıya uğramadan, ötekileşmeden doyasıya yaşayabiliyor, herkes birbirini olduğu gibi kabulleniyor ve olduğu gibi seviyor.
Bu güzelliği yaratan ve yaşatan sensin sevgili hemşerim. Sen olmasaydın, senin hayata baktığın pencere bu kadar aydınlık olmasaydı, bu kent bu denli yaşanılası olmazdı, olamazdı.
Varlığın için, kentte var olmasını sağladığın anlayış için sana teşekkür ederim sevgili hemşerim.
On altı yıl önce içinizden biri, sade bir vatandaş olarak sürdürdüğüm yaşantımda, Çanakkale’nin Belediye Başkanı olma gururunu yaşadım. Üç kez partimin adayı olarak huzurunuza çıktım, her defasında büyüyen bir destekle yanımda durdunuz. Temsilciniz olarak şehrin emanetini korumam için beni görevlendirdiniz. Çanakkale'nin hoşgörüyü, demokrasiyi ve barışı ilke edinmiş siz değerli yaşayanlarına yaraşır bir kent yaşamı sunmak adına çıktığım yolda bana hep inandınız, her zaman güvendiniz, sevdiniz, kefil oldunuz.
Şimdi yeni bir yol ayrımına geldik, zaman su gibi akıp geçti önümüzde yeni bir seçim var. Geçtiğimiz günlerde açıkladığım aday adaylığım ile yeni dönemde de partimizin adayı olarak bu yarışa girmek, sizlerin desteğiyle yeniden Çanakkale’nin Belediye Başkanı seçilmek istiyorum.
Aday adaylığı açıklamamda; “İş bilenin, kılıç kuşananın” dedim sizlere hitaben, “ben bu işi biliyorum, hem de iyi biliyorum, sizlerden aldığım güç ve güvenle, bugüne dek hep birlikte başardıklarımızın devamı için bir kez daha kılıcımı kuşanmak istiyorum” dedim.
Sevgili dostum; Partimizin ve Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’ nun özgür, adil ve demokratik bir Türkiye adına verdiği mücadeleye, Çanakkale’den desteğe devam etmek için; Ben Buradayım VARIM! diyorum.
Çanakkale’deki özgür, eşit, insanı merkeze alan yaşam tarzının devamı için VARIM diyorum! Sizlere daha çok hizmet etmek için, bu şehre borcumu ödemek için, Çanakkale’nin büyük adını daha da yukarılara taşımak için VARIM diyorum!
İnsanları yoksulluğa, cehalete, gericiliğe teslim eden AKP zihniyetinin Çanakkale Belediyesi’ni almak ısrarını tekrar boşa çıkarmak, bir kez daha ÇANAKKALE GEÇİLMEZ dedirtmek için VARIM diyorum!
Benim yeniden VARIM diyebilmem, diğer partilerin adayları karşısında ilmik ilmik dokuduğumuz, alnımızın terini akıttığımız Çanakkale Belediye Başkanlığı için yeniden yarışabilmem için, sizlerin beni partimizin adayı olarak desteklemenize ihtiyacım var.
Demokrasiye olan sonsuz inancım, partimize yakışır saygınlıkta geçecek bir mücadele olacağına güvencimle 25 Kasım 2018 tarihinde gerçekleşecek eğilim yoklamasına mutlaka katılmanızı ve desteğinizi bekliyorum.
Gelin yine, yeniden rüzgârı alalım arkamıza, aydınlık günlere yelken açalım beraberce. Elele, barış ve kardeşlik içinde, özgür bir yaşam inancımızın hâkimiyetini sürdürmeye devam edelim eşsiz Çanakkale’mizde.
Sevgi ve Saygılarımla
Ülgür GÖKHAN
Cumhuriyet Halk Partisi Çanakkale Belediye Başkan Aday Adayı

 

 


 

KEPEZ'İN TERCİHİ BİROL ARSLAN


31 Mart 2019 yerel seçimlerinde yer alacak CHP adaylarını belirlemek için tüm üyelerin oy kullanımı ile eğilim yoklamalarının ilki 18 Kasım 2018 Pazar günü 09.00-17.00 arasında Çanakkale’nin Kepez Beldesi’nde gerçekleştirildi.
Kepez Meydan’ında, Kepez Çiftçileri Yardımlaşma Derneği Lokalinde gerçekleştirilen eğilim yoklamasında üç aday adayı Kepez Belediye Başkan adayı olmak için yarıştı. Birol Arslan, Ali Aygün ve Erhan Bektaş’ın katıldığı eğilim yoklamasında üyeler oylarıyla partilerinin adayını belirledi.
Açılan sandıklarda Birol Arslan’ın açık ara önde olduğu görüldü.
CHP Kepez Beldesi Belediye Başkan Adaylığı eğilim yoklaması
511 oy Birol Arslan, 154 oy Erhan Bektaş ve 39 oy Ali Aygün şeklinde sonuçlandı.

 


 


ÜLGÜR GÖKHAN: ‘’BEN BURADAYIM, VARIM DİYORUM’’
VİDEO GÖRÜNTÜLÜ HABER
Eşi Hale Gökhan ile birlikte CHP İl Binasına gelen Belediye Başkan aday adayı Ülgür Gökhan’ı ilçe yöneticiler, ilçe belediye başkanları, partililer ve vatandaşlar alkışlarla karşıladılar.

CHP Merkez İlçe başkanı Ali Uyanık’a aday adaylığı dosyasını teslim etmeden önce Ülgür Gökhan süreç ile ilgili olarak şu değerlendirmelerde bulundu; “Bilindiği gibi CHP Genel Merkezinde anket çalışmaları yürütülüyordu.
Bu anket çalışmaları öncesinde başvuru için gerekli evrakları hazırlamış ve ödememi yapmıştım. Anketlerde adaylığım ile ilgili yapılan değerlendirmelerde önde olduğum görüldü. Parti Genel Merkezimiz de olumsuz bir durum bildirmeyince aday adaylığı başvurumu bugün yapıyorum. Benim dışımda diğer tüm aday adayı arkadaşlarımıza da başarılar diliyorum” dedi.

 


 

 

ERSÜMER: ‘’ÇANAKKALE BELEDİYESİNİ
CHP’DEN ALMAK MÜMKÜN DEĞİL…’’

 

Çanakkale siyasetinden kariyeri en yüksek isim Mustafa Cumhur Ersümer. Siyaset, seçim denince akla gelen ilk isim. Siyasetin akıl önderi. Fikir sorulan, destek istenen, deneyimlerinden faydalanılmak istenen... Bir Çanakkale sevdalısı. Yerel basın mensupları ile yemekte buluşan Enerji ve Tabi Kaynaklar eski Bakanı Cumhur Ersümer yaklaşmakta olan yerel seçimler ile ilgili çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. Her seçimde kendisine siyasi partilerden teklifler geldiğini belirten Ersümer, yerel seçimler ile ilgili olarak ise; “Çanakkale Belediyesini CHP’den almak mümkün değil” ifadelerini kullandı. Ersümer; “Bir şeyle mücadele edebilmek için bir dayanak olması lazım. Deneyimli bir siyasetçiyim; haliyle oy oranlarını, oy verme temayüllerini biliyorum.
Benim görüşüm, CHP’den Çanakkale Belediyesini almak mümkün değildir” dedi.
Mustafa Cumhur Ersümer iddiasının gerekçesini ise şu sözlerle açıkladı; “Ben buradaki açıklamamı kendimi bir yerlere koyarak konuşmuyorum. Çanakkale halkının tutumlarına bakıyorum, siyasi partilerin bu tavırları ve bu yaklaşımlarına göre gördüğüm şey şu; CHP'ye karşı seçimi kazanmak çok zor ” dedi. Siyasi partilerden her seçim öncesi teklifler aldığını belirten Cumhur Ersümer; “Zaman zaman yerel ve genel seçimler öncesinde siyasi partilerden adaylık teklifleri geliyor. Bu yerel seçimler içinde geldi. Bu teklifleri değerlendirirken; kişisel fikirlerim ile ilgili olan mahremiyetimde değerlendiriyorum” dedi.

"BENİM BELEDİYE BAŞKANLIĞI İLE İLGİLİ BİR DÜŞÜNCEM YOK”
İktidar Partisi ile ilgili diyalogları olup olmadığı sorularına yanıt veren Cumhur Ersümer; “Sayın Bülent Turan beni zaman zaman törenlere davet ediyor. Bende fırsat buldukça katılıyorum. İktidar partisinden bir teklif gelirse ben Bülent Turan’a iletirim. Çünkü burada o işi yapabilecek düzeyde siyaset yapabilen Bülent Bey var burada. Benim belediye başkanlığı ile ilgili bir düşüncem yok” dedi.
Basın mensuplarının sorularına yanıt veren Ersümer CHP Yerel Seçimleri Kazanır mı sorusuna şöyle yanıt verdi; “Benim gördüğüm bu şekilde. Oy oranlarına bakıyorum. Seçmenin temayüllerini görüyorum. Bu partilerin durumunu hep beraber görüyoruz. İktidar partisinin bu oy durumuna göre bu oy farkını kapatabilmesi mümkün mü? Cumhur İttifakının aldığı oylar meydanda, Millet İttifakının aldığı oylar da meydanda. Hemen hemen bir bölü iki oranında fark var. Siz şunu diyebilirsiniz ‘Cumhur ittifakı aldığı oyları yine alır üstüne de oy koyamaz mı’ derseniz veya Millet İttifakının oy oranı aynı kalır mı diye sorarsanız ben böyle düşünüyorum.

ŞEHİR SİYASET ÜRETEMİYOR MU?
Her seçim öncesi Cumhur Ersümer’in adının ortaya aday olarak atılması şehrin siyaset üretemediği anlamına mı geliyor? Sorusu üzerine Ersümer; “Bir siyasetçi olarak her seçim öncesi adımın geçmesi şahsım adına memnuniyet verici. Ama bir de Çanakkale açısından bakarsak; içim sızlıyor. Ben çok isterdim ki; benden sonra beni geçecek, benim çıtamı aşacak bir sürü milletvekili olsun, bir sürü bakanlar çıksın isterdim. Ama bu Çanakkale’ye özel bir şey de değil. Türkiye geneline bakarsanız siyasetin insanların önünü açan, rekabet edilebilir bir ortam sağlaması mümkün değil. Bir liderler sultasından bahsediyoruz burada "dedi.

"İSMİMİ ASLA BİR KİŞİNİN İKİ DUDAĞININ ARASINA VERMEM"
Enerji ve Tabi Kaynaklar eski Bakanı Cumhur Ersümer, konuşmasında siyasette demokratik ortamın giderek yok olduğuna dikkat çekerek " Siyaseten belli bir grup, belli bir zümre belli bir kişi adaylıklara karar veriyorsa veya delegelerin herhangi bir hükmü yoksa insanlar ‘Ben birilerinin iki dudağı arasında mı kariyer yapacağım?’ der. Ben bunu tüm yaşantım boyunca söyledim. İsmimi asla bir kişinin iki dudağının arasına vermem. O yüzden iyi siyasetçiler yetişmiyor. Benim Çanakkale’de gördüğüm ilgiyi, sevgiyi saygıyı allan tüm siyasetçilere nasip etsin. Ben bu sevgiyi saygıyı Türkiye genelinde görüyorum ama Çanakkale’dekini hiçbir şeye değişmem. Siyasi yaşantım böyle devam etsin istiyorum. Bu görevden kaçmak anlamına gelmesin, ben hiçbir şeyden de kaçmam. Benim söylemeye çalıştığım şey burada farklı. Ben ne belediye başkanlığını halka hizmet olarak küçümserim ne de ben bu işleri yaptım şimdi bu işi yapmam diye konuşurum. Şu anda Çanakkale’de ki seçimler belli bir yere doğru gidiyor” dedi.

SİYASİ PARTİLER KANUNU DEĞİŞECEK Mİ? AYNI ŞEKİLDE Mİ GİDECEK?
Adayların belirlenme sürecinde liderin iki dudağının arasından çıkması gelecekte de bu şekilde sürecek mi? Yoksa siyasi partiler kanunu değişir mi? Sorusu üzerine Cumhur Ersümer; “Tüm siyasi liderler ve siyasetçiler bu durumun yanlış olduğunu, bu şekilde aday belirlenmesinin doğru olmadığını çok iyi biliyorlar. Hepimiz biliyor ve hepimizde söylüyoruz. Hatta sizde bana sen kaç defa ön seçimle aday oldun diye de sorabilirsiniz. Ama Türkiye de siyaset yapma şekli değişti. Biz hizmet odaklı siyaset yaptık, halkın içerisinde kendimizi kabul ettirdik. Parti içerisinde de kabul ettirdik. Ama şimdi böyle bir çaba da yok. Yani ben gideyim tüm parti üyelerini ikna edeyim, delegeleri ikna edeyim diye bir şey de yok! Partililerin kabullerini alayım diye bir siyaset tarzı yok.
Herkes kendisini bir yerlere beğendirmek için siyaset yapıyor. Sizlere de geliyordur mutlaka, halkın milletvekilleri ile ilişkisi, halkın bakanlarla ilişkisi, halkın cumhurbaşkanı ile ilişkisi bizim dönemimizde olduğu gibi mi? Biz ön seçime girmedik ama her kongre de en az iki – üç adaylı kongreler yaptık. Bir oyla iki oyla il ilçe başkanlıkları değişti. Sabahlara kadar köy köy gezerek kongre yaptık. Şimdi öyle mi? Yapılan kongrelerin hepsi doldur boşalt. Şimdi ön seçim mi? Kongreler bizim zamanımızda olduğu gibi kişilerin fikirlerinin çarpıştığı gibi mi oluyor?

 


 


Çanakkale’de CHP Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık takvimi açıkladı.
25.11.2018 tarihinde Çanakkale İl Belediye Başkanlığı için
02.12.2018 tarihinde Çanakkale Belediyesi Meclis Üyelikleri ve
İl Genel Meclis Üyelikleri i
çin

 


 

YSK yerel seçimin tarihini resmen açıkladı

YSK’nın yerel seçimlere ilişkin kararı Resmi Gazete’de yayımlandı ve 2019 yerel seçimlerinin tarihi netleşti.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak Mahalli İdareler Seçimleri’nde aday olabilmek için kamu görevlileri, yargı mensupları, siyasi parti il ve ilçe yöneticileri, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensupları ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, sendikalar, kamu bankaları, üst birliklerin ve bunların üst kuruluşlarının, katıldıkları teşebbüs veya ortaklıkların yönetim ve denetim kurullarında görev alanların 1 Aralık Cumartesi günü saat 17.00’ye kadar görevlerinden ayrılma isteğinde bulunmaları gerektiğini bildirdi.

YSK’nın konuya ilişkin Resmi Gazete’de yayımlanan kararında, 2972 sayılı Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanun’un 8. maddesinin birinci fıkrasında yer alan “Mahalli İdareler Seçimleri 5 yılda bir yapılır. Her seçim döneminin 5. yılındaki 1 Ocak günü seçimin başlangıç tarihidir. Aynı yılın mart ayının son pazar günü oy verme günüdür.” hükmüne istinaden Mahalli İdareler Seçimleri’nin 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacağı belirtilerek, seçimlerde aday olabilmek için kanun gereği çekilmesi veya görevlerinden ayrılması gerekenlerin çekilme veya görevlerinden ayrılma isteğinde bulunma tarihlerinin belirlenmesi amacıyla yapılan çalışmaların tamamlandığı kaydedildi.

Kararda, Anayasa’nın 76. maddesinde, hakim ve savcılar, yüksek yargı mensupları, yükseköğretim kurumlarındaki öğretim elemanları, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üyeleri, kamu kurum ve kuruluşlarının memur statüsündeki görevlileri ile yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan diğer kamu görevlileri ve TSK mensuplarının görevlerinden çekilmedikçe aday olamayacaklarının ve milletvekili seçilemeyeceklerinin hükme bağlandığı anımsatıldı.

2972 sayılı kanunun 17. maddesine göre, milletvekilleri, belediye başkanları, il genel meclisi ve belediye meclisi üyeleri ile muhtarların mahalli idareler seçimlerinde adaylıklarını koyabilmeleri için görevlerinden istifa etmek zorunda olmadıkları belirtilen kararda, kamu görevlileri, siyasi parti il ve ilçe yöneticileri, TSK mensubu subay ve astsubaylar ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile sendikalar, kamu bankaları ile üst birliklerin ve bunların üst kuruluşlarının ve katıldıkları teşebbüs veya ortaklıkların yönetim ve denetim kurullarında görev alanların adaylığı konusunda bir hükme yer verilmediği hatırlatıldı.

Bu durumda kamu görevlilerinin, siyasi parti il, ilçe yöneticilerinin, subay ve astsubaylar ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile sendikalar, kamu bankaları ile üst birliklerin ve bunların üst kuruluşlarının ve katıldıkları teşebbüs veya ortaklıkların yönetim ve denetim kurullarında görev alanların adaylığı konusunda 2972 sayılı kanunun 36. maddesi ile atıf yapılan 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu’nun 18, 19. ve 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu’nun 40. maddelerinin uygulanması gerektiği belirtildi.

“Seçim tarihinden 1 ay önce”
Kararda, 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu’nun “Adaylık için görevden çekilmesi gerekenler” başlıklı 18. maddesi uyarınca 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak Mahalli İdareler Seçimleri’nde aday olabilmek için kamu görevlileri, siyasi parti il, ilçe yöneticileri, subay ve astsubaylar ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile sendikalar, kamu bankaları ile üst birliklerin ve bunların üst kuruluşlarının ve katıldıkları teşebbüs veya ortaklıkların yönetim ve denetim kurullarında görev alanların seçimin başlangıç tarihinden 1 ay önce görevlerinden ayrılma isteğinde bulunmaları gerektiği sonucuna varıldığı bildirildi.

2839 sayılı kanunun 18. maddesinde, görevden ayrılması gerekenler ile ilgili genel kurala yer verildiği, Mahalli İdareler Seçimleri’ne katılacaklar açısından istisnaların 2972 sayılı kanunun 17. maddesinde sayıldığı belirtilen kararda, “İstisna hükmünde kendilerine yer verilmediğinden görev yaptıkları yerden aday adayı olmak isteyen siyasi partilerin il, ilçe teşkilatlarının yönetim kurulu başkan ve üyelerinin de istifa etmeleri gerekmektedir.” ifadesine yer verildi.

Aynı kanun maddesinde, aday adayı olabilmek için belirli bir tarihte “görevden ayrılma isteğinde bulunma” koşulunun getirildiği belirtilerek, bu koşulun istifa şeklinde ayrılma ile sınırlı olduğu, emeklilik suretiyle daha sonra vaki olacak ayrılmalarda bu tarihin aranamayacağı yolunda bir hükme yer verilmediği, istifa veya emeklilik suretiyle ayrılma arasında fark aranmadan, “görevden ayrılma” biçiminde kapsayıcı bir ifade kullanıldığı vurgulandı.

Kanunda belirtilen kişilerin aday olabilmeleri için, istifa veya emeklilik yoluyla ayrılanlar arasında bir ayrım yapılmaksızın istifa veya emeklilik dilekçelerini öngörülen sürede vermiş olmaları gerektiğine dikkat çekilerek, aksi halde öngörülen tarihten sonra emeklilik veya istifa isteminde bulunanların 31 Mart 2019’da yapılacak seçimde aday olmalarına kanunen imkan bulunmadığı kaydedilen kararda, şunlar kaydedildi:

“Aday olmak isteyen hakimler ve savcılar, yüksek yargı organları mensupları, yüksek öğretim kurumlarındaki öğretim elemanları, Yükseköğretim Kurulu, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu üyeleri, kamu kurumu ve kuruluşlarının memur statüsündeki görevlileri ile yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan diğer kamu görevlileri, subay ile astsubaylar, siyasi partilerin il, ilçe yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, sendikalar, kamu bankaları ile üst birliklerin ve bunların üst kuruluşlarının ve katıldıkları teşebbüs veya ortaklıkların yönetim ve denetim kurullarında görev alanların en geç 1 Aralık 2018 Cumartesi günü saat 17.00’ye kadar görevlerinden ayrılma isteğinde bulunmaları gerektiğine karar verildi.

Ayrıca bunlar için aynı kanunun 19. maddesinde yer alan görevden ayrılmaya ilişkin hükümlerin uygulanması, kamu görevlilerinden emeklilik dilekçesi verip aday olacakların en geç 1 Aralık 2018 Cumartesi tarihinden geçerli olmak üzere emeklilik isteğini belirten dilekçelerini en geç 1 Aralık 2018 Cumartesi günü saat 17.00’ye kadar vermeleri gerektiği kararlaştırıldı.

 


 

Çardak Belde Belediye Başkanlığı için Metin Semerci,
Ezine Belediye Başkan adaylığı için de Halil Büyükerol'unun adaylıkları kesinleşti.

CHP Genel merkezi Çanakkale’nin iki ilçesinde daha aday adaylarını belirledi. Geçtiğimiz günlerde CHP Çan İlçe Danışma Kurulu toplantısında Çan Belediye Başkanlığı için tek aday olarak Bülent Öz’ün adı belirlenmişti. Çan ilçesinde oldukça sevilen Bülent Öz’ün bugün Genel Merkez tarafından adaylığı kesinleşti.

 Ayvacık İlçe Başkanlığı görevinden istifa ederek Ayvacık Belediye Başkanlığı aday adaylığı müracaatında bulunan Mesut Bayram’ın da adaylığı kesinleşti. Böylece Çan İlçesinde seçimlere CHP Adına Bülent Öz, Ayvacık’ta ise Mesut Bayram yerel seçimlerde CHP adına yarışacaklar.

 


SÜREÇ DEVAM EDECEK, ÖN SEÇİM MASADA!
MYK sonrasında açıklama yapan Seyit Torun’un konuşmasında; “Sandıkta ittifak yani halkın ittifakını savunuyoruz. Evimizin huzuru ülkenin huzurudur. Evimizin huzuru sokağımızın huzurudur. Buradan çıkarak ülkede huzur sağlamalıyız. Huzur olmayan yerde bereket olmaz. Bundan sonra eğilim yoklaması, anketler ve heyetler aracılığı ile adaylarımızı belirlemeye devam edeceğiz. Ayrıca ön seçim de yöntem olarak masada.
ÇANAKKALE’DE 6 ADAY KESİNLEŞTİ
MYK toplantısı sonrasında yapılan incelemelerde Parti Meclisi Çanakkale’de 3 ilçe ve 3 Belde Belediye Başkan adaylarını kesinleşti.
Gelibolu Belediye Başkan adayı M.Mustafa Özacar
Biga Belediye Başkan Adayı İsmail Işık
Bayramiç Belediye Başkan Adayı Mert Uygun
Gelibolu Kavakköy Belde Belediye Başkan Adayı Necati Kopça
Karabiga Belediye Başkan Adayı Muzaffer Karataş
Geyikli Belediye Başkan Adayı Ercan Yılmaz

 


 

 


 

 


 

İYİ Parti Çanakkale eski İl Başkanı İrfan Dehmen ile Çanakkale Belediye Meclis Üyesi Ufuk Demirbaş'ın da aralarında bir grup, düzenledikleri basın toplantısıyla partilerinden istifa ettiklerini açıkladı.

İYİ Parti'nin Çanakkale'de kurucu il başkanlığını yapan ve milletvekili adayı olmak için görevinden istifa eden İrfan Dehmen, beraberinde Çanakkale Belediye Meclis Üyesi İYi Partili Ufuk Demirbaş, kurucu il ve ilçe yönetim kurulu üyelerinin de bulunduğu yaklaşık 20 kişilik bir grup ile basın toplantısı düzenledi.

Bir otelde gerçekleşen basın toplantısıyla, partilerinden istifa ettiklerini açıklayan Dehmen, partiyi Genel Başkan Meral Akşener'in yönetmediğini ileri sürdü. Siyaset ve fikir üretmeye devam edeceklerini belirten Dehmen, "Biz bu yola Genel Başkan Sayın Meral Akşener'in liderliğinde çıktık. Ona inandık ve güvendik. Ancak gelinen son noktada artık partinin onun tarafından yönetilmediği düşüncesindeyiz. Etrafını saran kadroları eski alışkanlıklarını partiye taşımış ve aynı hastalıklı siyaset, yepyeni tertemiz bir partiyi kirleterek bu noktaya gelmiştir. Burada birlikte çalışmaktan, fikir üretip hayata geçirmekten büyük gurur duyduğumuz bu ekip, maalesef artık bu siyasi yapının içerisinde yer almayacaktır" dedi.

Dehmen, bir basın mensubunun "Bundan sonra başka bir partide yer alacak mısınız?" sorusuna ise "Böyle bir düşüncemiz yok" şeklinde yanıt verdi. Çanakkale merkez ve ilçelerinde İYİ Parti'den istifa edenlerin sayısının ise yaklaşık 250 olduğu iddia edildi.

 


 

Yerel seçimler yaklaştıkça partilerde Belediye Başkan adaylıkları içinde adaylar yavaş yavaş belli olmaya başladı. Çanakkale il genelinde şu ana kadar siyasi partiler içerisinde tek belli olan aday ise Çan Belediye Başkanlığına CHP Çan İlçe danışma kurulan çıkan isim olan CHP önceki dönem Milletvekili Bülent Öz oldu!

Çan CHP İlçe Örgütü 2 Ekim Salı günü Çan Esnaf ve Kefalet Salonu'nda danışma kurulu toplantısı gerçekleştirdi. CHP Çan İlçe Örgütü'nün danışma toplantısına; CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, CHP Çan İlçe Başkanı Ümran Aydın, Atatürkçü Düşünce Derneği Çan Şube Başkanı Gökay Bulut, CHP Çan İlçe Kadın Kolları Başkanı Safiye Titiz, CHP Çan İlçe Gençlik Kolları Başkanı Tarık Özkan, CHP Çan İlçe Yönetim Kurulu, Eski dönem il genel ve belediye meclis üyeleri, Eski dönem belediye başkan adayları ve Çanlı CHP’liler katıldı. Salonu hınca hınç dolduran CHP’liler toplantıya büyük ilgi gösterdi.

Toplantı, saygı duruşu ve İstiklal marşı ile başlarken konuşmalar ile devam etti. Toplantıda söz alan CHP Çan İlçe Başkanı Ümran Aydın konuşmasında, “Bugün burada yaklaşan yerel seçimlerde ilçemiz için en doğru adayı saptamak üzere toplanmış bulunuyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi, Çağ değiştirecek kudrete ve devrim yapacak iradeye sahip olmayı gerektirmektedir. Yerel örgütlerde yöneticilik yapmak sorumluluk gerektiriyor” dedi.

“ÇAN’DAKİ 10 YILLIK AKP İKTİDARI İLÇEMİZİ GERİ GÖTÜRÜYOR”
Çan Belediye Başkanı Abdurrahman Kuzu’ya çok sert muhalefette bulunan Çan İlçe Başkanı Ümran Aydın konuşmasına şu sözlerle devam etti; “Şimdi önümüzde bir diğer büyük hedefimiz, yerel seçimlerimiz bulunmaktadır. İlçemizde 10 yıla ulaşan AKP iktidarı, ilçemizi hızla geriye götürmektedir. Belediyemizin tüm kurumlarını ve imkânlarını yine ilçemizin kalkınması için kullanılmasının yolu sosyal demokrat belediyeciliğin bayrağını ilçemizde dalgalandırmaktan geçiyor.
Biz en doğru adayımız, doğru ve gerçekçi sosyal politikalar ve bunları uygulayacak inançlı, kararlı kadrolarımız ile belediyemizi güçlendirecek, ilçemizi hak ettiği mertebeye getireceğiz. Bu inanç ve kararlılığımız ile ilçemizde partimiz, tüm unsurları ile birlik ve beraberlik içinde kazanma azmi ve çalışkanlığını gösterecektir. Her şeyin en iyisine, en güzeline layık ilçemizin her zaman ve her koşulda yararına çalışarak, gerektiğinde her türlü fedakârlığı yaparak, hazır ve dinamik örgütlerimiz ile ilçemizde yerel seçimleri kazanacağız.” CHP Çan İlçe Başkanı Ümran Aydın’ın konuşmasının ardından toplantıya katılan CHP İl Genel Başkanı İsmet Güneşhan konuşma yaptı.

DANIŞMA KURULU “BÜLENT ÖZ” DEDİ
CHP'nin Çan İlçe Danışma Kurulu toplantısından Çan Belediye Başkanlığı için kimin aday olması gerektiği konusu görüşüldü. Danışma Kurulu üyeleri Çan Belediye Başkanlığı için eski dönem CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz'ün aday olması konusunda karar aldı. Danışma kurulunun tercihi doğrultusunda Bülent Öz’ün adaylığı kesinlik kazanırken; Belediye Meclis üyeliği için ilk sıra adayı olarak da Harun Aslan kesinlik kazandı. CHP Çan İlçe Örgütü, il genel meclis ve diğer adaylarını da en kısa sürede belirleyecek.

 


 

Biga Belediye Başkanı İsmail Işık :“2019 İÇİN ADAYIM”
 

Allah bir elem keder vermezse, sağlık problemi olmazsa 2019 yerel seçimlerinde adayım.

Yerel basın temsilcileriyle bir araya gelen Biga Belediye Başkanı İsmail Işık, “partim görev verirse, 2019 yerel seçimlerinde de adayım” derken, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

 Adalet ve Kalkınma Partisi Biga İlçe yönetimini sert ifadelerle eleştiren Başkan Işık “Beni Fetöcü diye şikayet ettiler. Mahkeme Fetöcü olmadığıma karar vermiş. Elimde yazılı belge var. AKP Biga yönetimi üretme değil yıkma derdinde. Oysa 15 Temmuz’da, bugünkü ekonomik krizde nasıl birlik olmak zorundaysak, Biga için de bir ve beraber çalışmalıyız. Ben yine bu arkadaşlara sesleniyorum. Biga için bir olmak varken neden kavga ediyorsunuz? Biga için birlikte üretelim, ortak çalışalım, Bigamız kazansın” ifadelerini kullanan Başkan Işık, Revizyon İmar Planı başta olmak üzere birçok konuda basın mensuplarının sorularını yanıtladı.