ÇANAKKALE'NİN DÜNYAYA AÇILAN PENCERESİ ::.  

Burası Çanakkale'yi Giriş Sayfanız Yapın Sık Kullanılanlara Ekleyin... 

ÇANAKKALE  ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ                                                                                                                                         Son Güncelleme : 19.08.2019Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ), Anafartalar Yerleşkesi'ndeki Eğitim Fakültesi'nde 2019-2020 Akademik Yılı ilk öğrenci kaydı törenle yapıldı.
Törende konuşan ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, ÇOMÜ'nün 1992 yılından itibaren yüksek eğitimde yerini aldığını belirterek, "Üniversitemiz hızlı bir şekilde büyüyen güzel bir üniversite. Bu üniversitenin çok daha iyi yerlere gelmesi için hep birlikte bütün STK'larımız, yerel birimlerimiz, valiliğimiz, belediyemizle birlikte desteklerinizi daha da fazla bekliyoruz. İlk göreve geldiğimiz günden itibaren bir iddiada bulunduk. Bunu hep birlikte gerçekleştireceğiz. Biliyorsunuz, YÖK'ün son yıllarda uluslararası vizyona sahip olma, kalite ve benzeri alanlarda araştırma üniversiteleriyle ilgili önemli çalışmaları var. Ülkemizin layık olduğu yere gelebilmesinde üniversitelerin önemli bir yeri vardır. Bilimin temeli araştırma. İlk ve ortaöğretim çok çok önemli. Ama bilimsel araştırmalar, faaliyetler üniversitelerden yürütülür. Ülkelerin kalkınmasında, gelişmesinde üniversitelerin önemli bir rolü vardır. Biz üniversitelerin bu rolünü Çanakkale Üniversitesi'nde en güzel şekilde yerine getirmeye kararlıyız" dedi.
Vali Tavlı, Okul Öncesi Öğretmenliği bölümü öğrencisi Tilbe Kaçmaz'a, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümü öğrencisi Beste Candan'a, Çanakkale Belediye Başkanı CHP'li Ülgür Gökhan ise Japonca Öğretmenliği bölümü öğrencisi Emir Ateş'e öğrenci kimlik kartları ile çiçek takdim ederek, başarılar diledi. ÇOMÜ'de, 2019-2020 akademik yılında bir hafta devam edecek olan kayıtlarda 10 bine yakın öğrencinin kayıt yaptırması bekleniyor.Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde (ÇOMÜ), 2018- 2019 eğitim- öğretim yılında, yaklaşık 7 bin öğrenci mezuniyet sevinci yaşadı.
Çanakkale 18 Mart Stadyumu'ndaki mezuniyet törenine, Çanakkale Vali Yardımcı Celil Ateşoğlu, Çanakkale Belediye Başkan Vekili Kanber Koç, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Karişit ile protokol üyeleri ve öğrenci yakınları katıldı. Tören, öğrencilerin geçişi ve aileleri selamlaması ile başladı. Komik paylaşımların yer aldığı pankartlarla hem protokolü hem de aileleri güldüren öğrenciler, dev Türk bayrağı açarak geçişlerini tamamladı. Ardından program Saygı Duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı'nın okunması, Çanakkale Mehteran Takımı gösterisi, mezun olan öğrenciler adına konuşma ile devam etti.
'BU MİLLET SİZDEN HİZMET BEKLİYOR'
Törende konuşan ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, bugün mutlu ve gururlu bir gün yaşadıklarını belirterek, "Artık sizler milletimize emanetsiniz. Bu millet sizden hizmet bekliyor. Hepiniz biliyorsunuz ki eğitim belli süreyle sınırlı değildir. Beşikten mezara kadar ilim anlayışının temsilcileri olarak bugünden sonra çok daha olgun bir şekilde hayatın gerçekleriyle karşı karşıya geldiğinizde daha yoğun çalışmanız gerektiğini lütfen inanın" dedi.
Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Mini konser, diplomaların dağıtımı ve 7 bine yakın öğrencinin keplerini havaya fırlatmasıyla mezuniyet töreni sona erdi.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , 5 üniversiteye rektör ataması yaptı. Yayımlanan bu atama kararına göre , Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörlüğü görevine Prof. Dr. Sedat Murat getirildi.
1959 Yılında Samsun 'da dünyaya gelen Sedat Murat, ilkokulu Çimenli Köyü İnişdibi İlkokulu 'nda 1971 senesinde, ortaokulu 1976 swenesinde Samsun Merkez Ortaokulu 'nda , Liseyi de 1980 senesinde İzmit İHL 'de tamamladı.
1980-82 Arası Erzurum AÜ İşletme Fakültesi, 1983-1984 Arası MÜ İİBF İşletme Bölümü 'nü okuyan Murat, Yüksek Lisansını İşletme Düzeyinde İşgören Eğitimi konusu üzerinde İÜ SBE Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Anabilim Dalı 'nda yaptı. Sadet Murat Doktorasını Sosyo-Ekonomik Boyutlarıyla Genel Olarak ve Türkiye'de Gençlerin İşsizliği konusunda 1991 senesinde İÜ SBE Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Anabilim Dalı 'nda yaptı. 02.04.1985-12.02.1992 tarihleri arasında Araştırma Görevlisi yaptı. 12.02.1992-07.09.1995 tarihleri arasında Yardımcı Doçentlik görevini yaptı. 07.10.1994 tarihinde Doçentlik unvanını alan Sedat Murat, 25.04.2002 tarihinde de Profesörlük unvanını aldı.Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ), Türkiye Üniversite Memnuniyet Anketi raporuna göre, öğrenci memnuniyetinde
16’ncı sıraya yükseldi.

Üniversite ve yükseköğretim üzerine araştırmalar yapan bağımsız ve bir araştırma laboratuvarı olan “Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı” (ÜniAr) tarafından, 109 devlet ve 63 vakıf olmak üzere 172 üniversitede öğrenim gören 26 binin üzerinde öğrenciden veri toplanarak,Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması (TÜMA) gerçekleştirildi.
Açıklanan raporlara göre, devlet üniversitelerinin genel memnuniyet sıralamasında 2016’da 26, 2017’de 18'inci sırada yer alan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, bu yıl 16’ncı sıraya yükseldi. Ayrıca Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, “Yerleşke ve yaşamının doyuruculuğu / öğrenme imkân ve kaynaklarının zenginliği” alanlarında öğrencilerin beklentilerini en üst düzeyde karşılayan A Plus üniversite olmaya hak kazandı.
Akademik teşvik performanslarının ölçü alındığı fakülteler sıralamasında, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve Tıp Fakültesi, bu yıl önemli ölçüde ilerleme kaydetti. Açıklanan sıralamalarda Eğitim Fakültesi 25’ten 10’uncu sıraya, Tıp Fakültesi 25’ten 11’inci sıraya yükseldi. Aynı araştırmada Sağlık Yüksekokulu 18’den 17’nci sıraya yükselirken İletişim Fakültesi son iki yıldır 1’inci sırayı ve Siyasal Bilgiler Fakültesi ise son iki yıldır 4’üncü sırayı korudu.
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, üniversitenin kalitesini artırmak için 3 yıl boyunca yaptıkları çalışmaların meyvesini verdiğini söyleyerek, kalitedeki bu gelişmenin her alanda olduğu gibi öğrencilerin memnuniyetlerine de yansıdığını belirtti.Onsekiz Mart Üniversitesi'nde (ÇOMÜ) 2017-2018 eğitim-öğretim yılında yaklaşık 9 bine yakın öğrenci mezuniyet sevinci yaşadı.
Tören, öğrencilerin geçit töreniyle aileleri selamlaması ile başladı. Komik paylaşımların yer aldığı pankartlarla hem protokolü hem de aileleri güldüren öğrenciler, son dev Türk bayrağı açarak geçişlerini tamamladı. Ardından program Saygı Duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı'nın okunması, Halk Oyunları gösterisi, mezun olan öğrenciler adına konuşma ile devam etti.
Törende konuşan ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, 25 yılı önce kurulmuş, 50 binden fazla öğrencisi ve 1600'den fazla akademisyeni ile bugün Türkiye'nin en büyük üniversitelerinden birisi haline geldi. Üniversitemiz, hem eğitimde hem de bilimsel araştırmada, akademik kaliteyi önceliği yapmış ve bu doğrultuda çalışan çeyrek asırlık bir devlet üniversitesidir. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, öğrencilerinin gelişmeleri takip eden, girişimci, yenilikçi fikirler üreten, temel değerlerine bağlı bireyler olmasını gözeten bir üniversitedir. Böyle bir Üniversite, bu yıl, yaklaşık 9 bin pırıl pırıl genci mezun ediyor. Bu sene kuruluşundan bu yana 100 binden fazlaöğrenciyi mezun edebildi dedi.Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Anafartalar Spor Salonu, törenle hizmete girdi. 500 seyirci kapasiteli spor salonu,
yaklaşık 3 milyon liraya mal oldu.

Çanakkale'de 10 ay önce temeli atılarak yapımı tamamlanan ÇOMÜ Anafartalar Spor Salonu için açılış töreni düzenlendi. Açılışa, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Av. Bülent Turan, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Çanakkale Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Karişit, AK Parti Çanakkale İl Başkanı Av. Gültekin Yıldız, Daire Müdürleri ve vatandaşlar katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan program Kuran'ı Kerim tilaveti ile devam etti.
Açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, üniversitede bütün sporların yapılabileceği bir altyapıyı oluşturma niyetiyle çalıştıklarını söyledi. ÇOMÜ'de açık spor alanlarının yanı sıra kapalı altyapının da genişlemeye devam ettiğini belirten Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, şöyle konuştu: "Artık üniversitemizde basket, tenis ve hatta geleneksel sporumuzun yapılabileceği, okçuluğun yapılabileceği açık spor alanları var. Bugün açmakta olduğumuz spor salonumuz yaklaşık 500 seyirci kapasitelidir.
Uluslararası standartlara göre tasarlanıp, inşa edilmiştir. Bu salonda zeminden yaklaşık 17 metre yükseklik tavanı konarak çok daha rahat, ferah bir spor kompleksi ortamı oluşturuldu. Aynı anda 4 takımın kullanabileceği soyunma ve giyinme odaları, hakem odaları ve antrenman salonları var. Toplam 2 bin 300 metrekare alana sığdırılmış olan bu spor salonunun yapımı için hükümetin harcadığı para yaklaşık 3 milyon TL'dir."
AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ise Anafartalar Spor Salonu'nun gençlere hizmet verecek özel bir spor salonu olduğunu belirtti. Bu tesisin kentte önemli bir açığı kapatacağını ifade eden Grup Başkanvekili Bülent Turan, şunları söyledi:
"Böyle 500 seyirci kapasiteli özel, uluslararası standartlarda müsabaka yapılabilecek olan bir mekanının çok fazla olmadığını belirtmek istiyorum. Burası üniversitemize tahsis edildi. Üniversitemiz burada hem öğrencilerimize hem de Çanakkale halkımıza, esnafımıza büyük bir katma değer üretiyor. Böyle güzel bir şehirde üniversitemizin ve öğrencilerimizin olması da Çanakkale'mizin ekonomisine de, gelişimine de, vizyonuna da büyük katkı sağlıyor."Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer,
şuana kadar yapılan mücadele kapsamında Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) ile bağlantısı olduğu belirlenen toplam 328 personelin ilişiğinin kesildiğini açıkladı.

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, rektör yardımcılarıyla birlikte Terzioğlu Yerleşkesi'nde basın toplantısı düzenledi. Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, akademi çalışmaların desteklenmesi, üniversitesinin akademik kalitesinin arttırması, üniversitede bürokratik işlemlerin daha iyi yürütülebilmesi ve yapısal, fiziksel ihtiyaçlarını gidermeye yönelik çalışmaları anlattı.
Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) karşı verdikleri mücadeleye de değinen Rektör Acer, ÇOMÜ'nün 2011-2015 yılları arasında FETÖ yapılanmasında talihsiz bir dönem yaşadığını söyledi. ÇOMÜ'nün, bu yapının yuvalandığı bir kaç üniversiteden biri olduğunu belirten Rektör Acer, "Kim zararlı unsurların uzantısı haline gelmişse, üniversitemizden temizlenmesine gayret gösterdik. 2017 yılı bu anlamda soruşturmaların büyük oranda yapıldığı, üniversitemizin büyük bir temizlik sürecinin tamamlandığı bir yıl oldu. Oluşturduğumuz soruşturma komisyonları halen çalışmalarına devam ediyor. Komisyonlar lav edilmiş değil. Halen inceledikleri hususlar var. Bu hep böyle olacak. Kim başta FETÖ olmak üzere, başka terör yapılanmalarıyla ilişkisi olduğu tespit edilirse, bu komisyonlardaki soruşturmalar marifetiyle hepsinin üniversitemizle ilişikleri kesilecektir" dedi.
ÇOMÜ'de daha önceki dönemde oluşan paralel yapılanmanın kararlı mücadele sonucunda geçen yıl büyük oranda temizlendiğini kaydeden Rektör Acer, mücadele kapsamında neler yapıldığını şu şekilde açıkladı:
"Bu çok dikkat ve çaba gerektiren olağanüstü bir dönemdi. Halen daha içinde bulunduğumuz bir dönem bu. Rakamlar gerçekten büyük. Şuana kadar 207 öğretim elemanı ve 77 idari personel üniversitemizden ihraç oldu. Toplam da şirket çalışanlarıyla beraber düşündüğümüz zaman 328 kişiyle üniversitemizin ilişiğini kestik.
Ancak bu yapıyla ilişkili olan, bir iltisakı olan, bir üyeliği olan herkesi tespit ettik ve üniversitemizle ilişiğini kestik diyemeyiz. Bunu diyebilmemiz için bu sürecin, yargı süreçlerinin büyük oranda sonuçlanması, bu bilgilerin ortaya çıkması gerekiyor. Bizdeki bilgiler ışığında komisyonumuz, hem üniversite içerisinden hem devletin diğer kurumlarından temin edebildiği bilgiler ile tespit ettikleriyle ilişiğini kesmiş olduk. Ama bundan sonra yeni durumlar ortaya çıkmaz anlamına gelmez. Yani bu %100 sonuçlanmış bir süreçtir diyemeyiz."Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde (ÇOMÜ) 2017-2018 eğitim öğretim yılının kayıtları başladı. ÇOMܒye yerleştirilen 9132 öğrencinin kayıtları bir hafta sürecek.
2017-2018 akademik yılının ilk kaydının yapıldığı tören, Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süha Özden, Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Gülbu Tanrıverdi ve akademik personelin katılımı ile Sağlık Yüksekokulu’nda gerçekleşti. Yeni akademik yılın ilk öğrenci kaydını Prof. Dr. Acer yaptı. Havva Acar’ı Sağlık Yüksekokulu Acil Yardım ve Afet Yönetimi (AYAY) bölümüne kaydeden Acer, tüm öğrencilere başarılar dileyerek; öğrenci sayısı açısından Türkiye’nin 19’uncu üniversitesi olan ÇOMܒde kontenjanların %95’nin dolduğunu ve ÇOMܒnün öğrenciler tarafından yine en çok tercih edilen üniversiteler arasında yerini aldığını belirtti.
ÇOMÜ Türkiye’nin En Büyük 19. Üniversitesi
İlk 10 bin öğrenci arasından 300 öğrencinin ÇOMܒyü tercih ettiğini vurgulayan Rektör Acer, “Üniversitemiz kalitesini hızla artırmış bir üniversite. Kalite sıralamasında da kendinden önce kurulmuş birçok üniversiteyi geride bırakmış ve adından söz ettiren bir üniversite haline gelmiştir” dedi.
ÇOMÜ Uluslararası Bir Üniversite
Prof. Dr. Acer, ÇOMܒnün uluslararası bir üniversite haline geldiğinin altını çizerek, “Üniversitemizde 60’dan fazla ülkeden öğrenci bulunduruyoruz. Üniversitemiz birçok uluslararası anlaşması olan uluslararası bir üniversite. ÇOMܒye geçen yıl sadece 4500 yabancı öğrenci başvurmuşken bu sene 10 bin öğrenci başvurdu. Uluslararası öğrenci sayımız da hızlı bir şekilde artıyor. Özellikle Balkanlarda yaptığımız çalışmalar sonucunda Türkiye’nin Balkanlarda en çok tanınan, en güçlü üniversitesi haline geldik. Tabii bunu daha da geliştireceğiz. Burada Çanakkale’nin de üniversitemizle beraber hareket etmesi gereken hususlar var. Özellikle uluslararası öğrenciler, Balkanlardan gelenler barınma konusunda bizden ciddi bir destek talebinde bulunuyor. Bizim de onlara daha avantajlı ve daha makul yurtlar sunabiliyor olmamız lazım. Bu anlamda Çanakkale ile üniversitemizin işbirliği yapması gerekiyor. Bu konuda beraber hareket ettiğimiz kurumlar var. Başta Sayın Valimiz bu konuya özel destek veriyor. Bu işbirliğimiz Çanakkale’yi ve üniversitesini daha uluslararası bir yer haline getirecektir. Sadece iki yılda bile çok ciddi bir mesafe kat ettik bu konuda. Önümüzdeki süreçte çok daha iyi noktalara geleceğinden şüphem yok.
Çanakkale Öğrenci Olunacak En Güzel Şehir
Çanakkale’nin Türkiye’nin çok değerli bir şehri olduğunu ve öğrenci olunabilecek en güzel şehir olduğunu dile getiren Rektör Acer; Çanakkale hem tarihi ile hem doğal güzellikleri ile Türkiye’de adından çokça söz ettiren bir şehir. Günümüzde de yüzbinlerce, milyonlarca vatandaşımız 250 bin şehit verdiğimiz Gelibolu Yarımadasındaki şehitlikleri ziyarete geliyor. O anlamda da önemini devam ettiren bir şehir. Ben inanıyorum ki buradaki öğrenciliğiniz boyunca hem Çanakkale’de hem de ÇOMܒde olmaktan büyük bir keyif alacaksınız.
Öğrencilere derslerdeki başarının çok önemli olduğunu, ancak sosyal ve sportif faaliyetlere de çok fazla zaman ayırmaları gerektiğini tavsiye eden Prof. Dr. Acer, “Kendinizi geliştirmeniz için derslerin yeterli olmadığını unutmayın” dedi.
Yeni akademik yılın ikinci kaydını Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süha Özden, üçüncü kaydını ise Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Gülbu Tanrıverdi gerçekleştirdi.Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) kuruluşunun 25'nci yıl etkinlikleri kapsamında, Dardanos Yerleşkesi'ndeki Deniz Canlıları Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde yetiştirilen 2 bin yavru deniz levreği törenle denize bırakıldı.
ÇOMÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi, üniversitenin 25'inci kuruluş yıldönümü etkinlikleri ile son dönemde denizlerdeki balık stoklarının azalması ve tehlikeye girmesine dikkat çekmek amacıyla ÇOMÜ Dardanos Yerleşkesi'ndeki Canlı Kaynaklar Üretim Tesisinde üretilen ikişer gramlık 2 bin yavru deniz levreği denize salım etkinliği düzenledi. ÇOMÜ Dardanos Yerleşkesi Canlı Kaynaklar Üretim tesisinde gerçekleştirilen törene, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Deniz Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Çolakoğlu, Çanakkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ekrem Karadağ ile akademisyenler katıldı. Etkinlik öncesi Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ekrem Karadağ ve beraberindekiler tesisi gezerek yetkililerden bilgi aldı. Ardından Deniz Canlıları Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde yetiştirilen 2 bin yavru levrek hazırlanan özel musluk sistemi sayesinde denize bırakıldı.
Üniversite olarak anlamlı bir etkinlik için bir araya geldiklerini belirten ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, "Bütün dünya denizlerinde olduğu gibi Türkiye'nin kıyısı olduğu denizlerde de balık stoklarının azalması gibi bir sorun var. Bunun farkına varılması gerekiyor. Balıkçılarımızın ve bütün vatandaşlarımızın bu konuda duyarlı olmasını sağlamak gerekiyor. Dolayısıyla bugün gerçekleştirilen faaliyetin iki amacı var. Hem zarar gören balık stoklarını desteklemek, hem de bu tür faaliyetlerle kamuoyunun aslında bu meseleye dikkatini çekmek gibi iki önemli faydası var. Denizdeki balık stoklarını desteklemek durumunda kalıyoruz" dedi.
Deniz Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Çolakoğlu, denizlerde hem aşırı avcılık nedeniyle, hem çevresel kirlilikler nedeniyle balık stoklarının azaldığını ifade ederek "Balık stoklarının bir şekilde koruma altına alınması gerekiyor. Gerek balıkçılarımızın, gerek halkımızın ciddi boyutta duyarlılık göstermeleri gerekiyor. Biz buna da dikkat çekmek istedik" diye konuştu.
Çanakkale'nin su ürünleri avcılığı ve su ürünleri potansiyeli konusunda Türkiye'de önemli iller arasında yer aldığını kaydeden Çanakkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ekrem Karadağ, "Burada bir farkındalık yaratmak amacıyla üniversitemiz güzel bir çalışma yapmış. Denize 2 bin tane levrek salmak düşük bir rakam gibi geliyor. Ama bu bir farkındalık yaratmaktır. Üniversitemiz bu etkinliği bu sene kendisi yaptı. Ama bundan sonraki yıllarda inşallah çeşitli türlerdeki balıkları İl Müdürlüğümüz ve üniversitemiz birlikte böyle projelerle bir farkındalık yaratmak için su ürünlerini korumak, av baskısını daha aza indirmek amacıyla inşallah birlikte projeler yapacağız" dedi.Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Eceabat İlçesine yapılması planlanan Deniz Teknolojileri Meslek Yüksekokulu (MYO) için çalışmaları hızlandırdı.
Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, Kaymakam Turan Yılmaz ve beraberindeki heyet ile Eceabat’a yapılması planlanan Deniz Teknolojileri Meslek Yüksekokulu için yeni tahsis edilebilecek arazide incelemelerde bulunuldu. Eceabat Belediyesi’nde Belediye Başkanı Adem Ejder ile bir araya gelen Rektör Acer ve Rektör Yardımcısı Özden, ilçeye yapılacak üniversite birim binaları hakkında fikir alışverişinde bulundu.
Eceabat İlçesine Ulaştırma ve Deniz İşletmeciliği Bölümü altında açılması planlanan, Deniz İşletmeciliği, Gemi Makinaları, Kıyı ve Deniz Güvenliği, Deniz Lojistiği ve Taşımacılık, Deniz Ulaştırma İşletmeciliği, Yat Kaptanlığı, Yat İnşaatı, Ahşap Balıkçı Teknesi İnşaatı, Sualtı Batık ve Arkeoloji Turizmi, Deniz Brokerliği ve Güverte programlarıyla birlikte, Deniz Teknolojileri Meslek Yüksekokulu 2 bin öğrenci kapasitesi ve akredite olmuş programlarıyla da Türkiye’de ilk MYO olması hedefleniyor.Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer; beraberinde ÇOMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Orhan Akdur, Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Bahadır Kırılmaz, Yrd. Doç. Dr. Coşkun Zateri, Hastane Başmüdürü Adnan Şengül ve Hastane Müdürü Ömer Hadımoğlu’nun da hazır bulunduğu basın toplantısında ÇOMÜ ve Hastane ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu.
Dardanos Yerleşkesinde kahvaltılı olarak düzenlenen toplantıda bir konuşma yapan Rektör Acer, Tıp Fakültesi Hastanesindeki son gelişmeler ile üniversitenin gündemine dair şu
Üniversitenin Yeniden Şekillenmesinin Heyecanını Yaşıyoruz
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin son 6 yıllık gündemi, paralel yapılanma veya özellikle 15 Temmuz’la birlikte tüm Türkiye’nin yakından gördüğü FETÖ ve onların yaptıklarının gündem oluşturduğu altı yıllık bir süreci yaşadı. Detayına baktığımızda boşa geçen 6 yılın ne kadar büyük bir kayıp olduğunu daha net görebiliriz. Bütün kurumlarda olduğu gibi üniversitelerde de gündem neyse üniversiteler o yönde ilerliyor. Geçen sürede üniversitenin gündeminde yer almaması gerekli olan konuların konuşulması ciddi bir kayıptı. Bu durum ise üniversitemizin bilimsel anlamda ilerlemesinde ve kurumsallaşmasında ciddi bir zaman kaybı yaşattı. Göreve geldiğimden bugüne kadar maalesef bu gündem bir numaralı gündem oldu. Hızlı bir şekilde gündemimizden çıkarmaya gayret gösterdik. Üniversitenin şu anki durumuna yeniden yapılanma diyorum. Üniversitenin yeniden şekillenmesinin heyecanını yaşıyoruz. FETÖ/PDY soruşturması kapsamında şu ana kadar 322 akademik ve idari personel hakkında soruşturma başlatıldı.
Bylock Listeleri Güncelleniyor
Biz her iki komisyonun incelemesi sonrasında ihraç olanların da başvurabileceği iki itiraz komisyonu kurduk. Bunların üyeleri soruşturma komisyonu üyelerinden farklı. Dolayısıyla kimse kendisine olmadık bir haksızlık yapıldığını iddia edemeyeceği gibi bir soruşturma sürecinden geçmiş olacak. Tabii bizim bilmediğimiz hususlar oluyor. Gizli yada popüler ifadesiyle kripto sayılabilecek belgeler var ki yani etrafından hiçbir veriye ulaşamıyorsunuz. Böyleleri çıktı. Bunlar Bylock dışında başka hiçbir veriye ulaşamadığımız kişiler. Bylock listeleri güncelleniyor. Şu ana kadar Bylock kullandığı tespit edilen toplamda 100’e yakın akademik ve idari personelimiz var.
Bu Yapının, Türkiye’de Birçok Kurumda Olduğu Kadar Üniversitemizde de Neler Çevirdiğini Soruşturmalar Başlayınca Gördük
Ben göreve başladığımda bana destek olan, hatta yanıbaşımızda güya bizimle birlikte, güya üniversitenin gelişimi için çaba sarfeden bazı kişilerin arka planda neler çevirdiğini ancak soruşturmalar başlatabildiğimiz zaman tesbit ettik. Mesela MR çekilmesi sistemi. Ben göreve gelmeden önce hastanemizde 24 saat MR çekiliyor, sonra ben göreve geliyorum, ana bilim dalı başkanı diyor ki “Şu niteliğe sahip personelimiz eksik olduğu için yasal olarak saat 17:00’den sonra MR çekemeyiz”. Peki bugüne kadar nasıl çektiniz ? Söylediği doğru, çekemez ancak bugüne kadar çekmiş. Bizim dönemimizde çekemiyor. Bu arka planda söylediğim planın bir parçası olduğu için. Yanıbaşımızda dururken FET֒nün gizli haberleşme sistemini kullanan kişiler ortaya çıktı. Ben inanıyorum ki, hastane içerisindeki motivasyon bu hastaneyi yeni bir hastane yapacak.
Büyükşehirden Hocalar Artık ÇOMÜ Tıp Fakültesine Gelmek İstiyor
ÇOMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi şüphesiz ki; üniversite dışından gelen vatandaşlarımızla ve Çanakkaleli vatandaşlarımızla ilgilenen bir kurumdur. Hastanesinin ve Tıp Fakültesinin yeniden yapılandığını ve gerçek gündemiyle çalışmaya başladığını söyleyebilirim. Soruşturmalar kapsamında oluşan ihraçlar neticesinde oluşan eksiklikler Tıp Fakültesinin ve hastanenin işleyişinde geri gidiş anlamında olumsuz bir durumun oluşturmadığını ifade etmek isterim. Tıp Fakültesinde kalite ve hizmet anlamında ciddi bir yükselmenin olacağına inanıyoruz. Büyükşehir olan illerimizde bulunan hocalarımızın Tıp Fakültemize gelmek istediklerini biliyoruz. Onlarla da görüşmelerimiz devam ediyor. Hastane inşaatı büyük bir hızla devam ediyor. Devam eden inşaata çevre unsurları dahil edilmemişti. Yaklaşık 20 milyon TL’lik ek ödenek alıp çevre düzenini tamamlamaya çalışacağız. Hastanenin tüm çevre düzenleme işi sonbahara kadar bitirilmiş olacak. 2017 sonbaharında da hastanemiz açılmış olacak. Kanser tedavisinden çocuk psikiyatrisine kadar değişik branşlarda bölümlerde açılmış olacak. Kaliteli ve bir o kadar da nezih bir ortamın oluşması için elimizden geleni yapacağız.
Kepez’deki Hastaneyi Diş Hekimliği Fakültesi Olarak Değerlendireceğiz
Kepez’deki hastanede, Tıp Fakültesi Hastanemizin hiçbir birimi kalmayacak. Orayı Diş Hekimliği Fakültesi haline dönüştüreceğiz. Oradaki Diş Hastanesiyle beraber çalışan bir fakülte olarak bu yıl değil önümüzdeki Eylül ayında öğrenci alımına başlayacağız. Hastanemizin taşınmasını bekliyoruz, taşındıktan sonra bir tadilat projesiyle Diş Hekimliği Fakültesi olarak değerlendireceğiz.
Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Okhan Akdur ise basın mensuplarına hastanenin hali hazırdaki durumuyla son gelişmelere dair notlar paylaştı:
Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kepez ve Terzioğlu Kampüsünde olmak üzere iki yerleşkede 26.000 m2 kapalı alanda hizmet vermektedir. Yatak kapasitesi 271 olan hastanenin 37 yoğun bakım yatağı mevcuttur. 22 Profesör, 34 Doçent, 59 Yardımcı Doçent, 130 Araştırma görevlisi 200 hemşire, ebe, Acil Tıp Teknisyeni, 300 yardımcı sağlık personeli hizmet sunmaktadır.
2016 yılı içerisinde 304.067 hastaya poliklinik hizmeti sunulmuş, 16250 hasta yatırılarak tedavi edilmiştir. 2016 yılında Acil Servise başvuran hasta sayısı 61.112’dir.
Ocak ayı içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu ile Üniversite Hastanemiz arasında imzalanan “Global Bütçe” protokolü çerçevesinde Çanakkale ve bölgedeki tüm hastalar (yeşil kart, yaşlılık kartı vs) doğrudan, herhangi bir kurumdan sevk almasına gerek kalmadan hastanemize başvurabilmektedirler.
Hastanemizde sayılı merkezlerde gerçekleştirilebilen uygulamalar yapılmaya başlanmış ve gerçekleştirilmektedir.
Kardiyoloji birimimizce “ameliyatsız kapak değişimi”, “elektrofizyoloji laboratuvarı” (aritmi tedavisi ablasyon-dondurma yöntemi ile), koroner anjiografi (7 gün 24 saat) hizmeti sunulmaktadır.
Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalınca Türkiye’de birkaç merkezde uygulanan “yapay-biyonik kulak takılması” ameliyatları yapılmaya başlanmıştır.
Kalp ve Damar Cerrahisi bölümünce “açık kalp ameliyatları, kapak ameliyatları, aort ameliyatları vs.” rutin olarak yapılmaktadır. Yine aynı birimizce kalp ve akciğer yetmezliği hastalarının tedavisinde kullanılan gelişmiş bir yöntem olan ECMO (yapay akciğer) uygulaması yapılmaya başlanmıştır.
Girişimsel Radyoloji ünitesinde damar stent uygulamaları (cerrahi ihtiyacı olmadan) yapılmaktadır. Kanser hastalarının tanı ve takiplerinde kullanılan gelişmiş bir görüntüleme yöntemi olan PET görüntüleme ünitesi Terzioğlu Yerleşkesinde bulunan “Nükleer Tıp” birimimizde hizmet vermektedir. Kepez Hastanemizde Gastroenteroloji ve Endoskopi, Onkoloji ve Kemoterapi ünitelerimiz hizmet vermeye devam etmektedir. Yeni hizmet vermeye başlayan birimlerimiz; Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı
ve Hastalıkları, Yeni Doğan İşitme Tarama Cihaz, Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi (3. Basamak) Mart ayı içerisinde Sualtı ve Hiperbarik Tıp Merkezi yeniden hizmet vermeye başlayacaktır.
Organ Nakli Merkezimiz çok kısa bir süre içerisinde yeniden (ruhsatlandırma süreci sonuçlanmak üzere) hizmet vermeye başlayacaktır.
İnşaatı devam etmekte olan yeni hastane binasının çevre düzenlemesi ve kalan birimlerin tamamlanması için ihale gerçekleştirilmiş, dosya değerlendirme süreci devam etmektedir. Yeni hastane binamız 55.000 m2 kapalı alanda 9 kat, 100 poliklinik, 330 yatak, 70 yoğun bakım yatağı, 13 seminer salonu, 250 kişilik konferans salonu, 13 ameliyathane gibi fiziki özellikleri barındırmaktadır.
En gelişmiş tıbbi cihazlar ile donatılmış olacak yeni hastanenin tıbbi cihazların bir kısmı temin edilmiştir.
Türkiye’de sadece birkaç merkezde bulunan yeni alımı gerçekleştirilen 640 kesit tomografi cihazı (saniyeler içerisinde kalbin koroner damarlarının–kalp anjio, görüntülemesini yapabilen, diğer tomografi cihazlarından 25 kat daha az radyasyon veren akciğer kitlesi, kalın bağırsak, karaciğer kitleleri, akciğer, karın, bacak, beyin ve boyun damarlarının görüntülenmesini sağlayan) cihazın etkili olarak kullanıldığı alanlar olacak) yeni hastane binamız ile birlikte hizmet vermeye başlayacaktır.Sağlık Bakanlığı’nın sağlıklı yaşamı desteklemek için dağıttığı 300 bin bisiklet projesi kapsamında 80 adet bisiklet, ÇOMÜ Yerleşkelerinde belirlenen yerlerin yetkililerine teslim edildi.
Üniversite öğrencilerinin ve üniversite personelinin kullanımına sunulacak bisikletlerin dağıtım törenine Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Erdem, Prof. Dr. Süha Özden, Prof. Dr. Mirza Tokpunar’ın yanı sıra birimlerin yetkili amirleri katıldı.
Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, etkinlikte yaptığı konuşmada şunları ifade etti:
“Sağlık Bakanlığının 300 bin bisiklet dağıtma projesinde üniversitemize 80 adet bisiklet tahsis edildi. Bugün bu bisikletleri birim yetkililerine teslim etmek için toplandık. Bu planlama bağlamında sadece merkez kampüsü değil Dardanos, İlahiyat Fakültesi Kampüsü, ilçeler ve adada bulunan okullarımızı da düşündük. Her bir yerleşkemize yaklaşık 4 adet bisiklet teslim ediyoruz. Bu bisikletler sadece öğrencilerimizin değil, hocalarımızın da kullanımına açık olacak.
Öğrencilerimizin spor alışkanlıkları kazanması ve sağlıklı yaşam sürdürmesi adına önemli bir adım atmış oluyoruz. ÇOMÜ yönetimi olarak kampüslerimizdeki spor alanlarını geliştirmek gibi projelerimiz var. Bu projeler için çalışırken atılan bu adımın önemli olduğunu düşünüyorum ve spor adına gerçekleştirilen her türlü faaliyet ve projeden heyecan duyuyorum. Çünkü gençlerimizi spora yönlendirebilirsek, başarı oranlarının artacağına inanıyorum. Sağlıklı yaşam ve spor kültürünün oluşması adına yaptığımız bu çalışmalar devam edecek ve ÇOMܒlü öğrenciler sporla yaşayan kampüslerin öğrencileri olmanın ayrıcalığını yaşayacaklar. Başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” Prof. Dr. Yücel Acer’in konuşmalarının ardından bisikletler teslim tutanaklarıyla birlikte ilgili birim amirlerine teslim edildi.Üniversiteler, bulundukları şehirlerde halkı bilimle, kültürle, sanatla ve sporla buluşturan, bulunduğu çevreye öğrencileri ve personeliyle dinamizm katan ve kentlerin çağdaşlaşmasında rol oynayan kurumlardır.
Bu bağlamda Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi de şehir merkezinde bulunan Anafartalar Kampüsü ile 1970 yılından bu yana halkla iç içe bir yaşam sürdürüyor. Mevcut Anafartalar Kampüsündeki binaların fiziki durumlarının, güvenlik ve sağlık açısından kullanmaya elverişli olmadığı saptanarak kampüsün ve binaların periyodik olarak yeniden inşa edilmesi planlandı. Konferans salonunda konser, tiyatro, gösteri gibi sanatsal faaliyetleri izleyen, saha ve salonlarında çeşitli spor aktiviteleri yapan, çay bahçesi ve kantinlerinde sohbet eden öğrencilerimiz, personelimiz ve Çanakkale halkı; yapımına başlanan “Yeni Anafartalar Kampüsü”nün hizmet vermeye başlamasıyla yeni imkânlara kavuşmuş olacak.
Yaklaşık 40 bin metrekare alana inşa edilecek ve beş bloktan oluşacak Yeni Anafartalar Kampüsünde; Yönetim Birimleri, Yemekhane, Eğitim Fakültesi Binası, Güzel Sanatlar Eğitimi Binası, Devlet Konservatuvarı Binası, Kongre Merkezi, Öğrenci Merkezi (Kütüphane, Sığınak, Öğrenci Toplulukları Merkezi, Sürekli Eğitim Merkezi, Uzaktan Eğitim Merkezi) Kapalı Otopark, Servis Alanları ve Kapalı Spor Salonu yer alacak. Anafartalar Kampüsü’nde 1700 metrekare alanda yapımına başlanan yeni spor salonunun temeli atıldı. Yaklaşık 300 günde bitirilmesi planlanan 500 kişi kapasiteli kapalı spor salonu aynı zamanda Çanakkale’ye de hizmet verecek.
Sadece öğrencilere değil, çok amaçlı kullanım özellikleriyle Çanakkale halkına da hizmet verecek kongre merkezinin izleyici kapasitesi de yaklaşık 1000 kişi olacak. Yoğun kullanıma sahip İnönü Caddesi’nden gelen yaya akışı göz önünde bulunarak tasarlanacak kampüs meydanı ve Kongre Merkezinin girişi, çevreye modern bir görünüm kazandıracak. Tüm düzenlemelerin çevreyle uyumlu şekilde tasarlanacağı kampüs arazisinin yüzde 35’inde yeşil alan düzenlemesi yapılacak.
Eğitim Fakültesinin Taşınma Çalışmaları Tamamlandı
Anafartalar Kampüsünde yer alan Eğitim Fakültesinin taşınma çalışmaları tamamlandı. Anafartalar Kampüsündeki inşaat çalışmaları nedeniyle, Eğitim Fakültesi öğrencilerinin, yeni eğitim-öğretim yılında derslere gireceği, ÇOMܒnün diğer kampüslerindeki yerlerde de yapısal düzenlemeler gerçekleştirildi. Buna bağlı olarak; Çanakkale Şehitleri Yerleşkesinde yer alan İlahiyat Fakültesi’ndeki sınıflar, öğrencilerin yeni eğitim-öğretim döneminde ders görmesine uygun hale getirildi. Eğitim Fakültesi öğrencileri, 2 yıl süreceği planlanan inşaat çalışmaları süresince üniversitemizin farklı bölgelerinde eğitime devam edecekler.Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nin (ÇOMÜ) yapısal kalitesi artmaya devam ediyor. 2015 yılı içerisinde yapılan çalışmalar ve yatırımlarla birlikte 25 bin metrekare kapalı alanın modernize edildiği bunun yanında kampüs içerisinde 30 bin metrekare alanın parke ve taş kaplamasının yapıldığı belirtildi.
Alt yapı çalışmaları ile yaşam ve eğitim alanlarının modernizasyonuna son 2015 yılı içerisinde 13 Milyon TL harcandığı, yıl sonuna kadar bu rakamın 15 Milyon TL'yi bulacağı tahmin ediliyor. ÇOMÜ'nün mevcut yapısal kalitesindeki değişim büyük dikkat çekerken yetkililer son dönemde yapılan çalışmalarla bütün eğitim birimleri ve sosyal donatı alanlarında yaşam standartlarının artırıldığını, idari ve akademik personel ile öğrenciler için sağlıklı, rahat ve konforlu yaşam alanların oluşturulmaya çalışıldığını belirtti.
ÇOMÜ Yapı İşleri Daire Başkanlığı'ndan edinilen bilgiye göre kampüslerde engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştırmak adına da birçok çalışma yapıldı. Yetkililer mevcut engelli rampalarının ıslah edildiğini ve kampüs alanlarında engelli bireylere yönelik yönlendirme levhalarının da konumlandırıldığını belirti.
Terzioğlu Yerleşkesi'nde 2015 yılı başında 86 bin metrekare olan yeşil alanlar, son 8 ayda 12 bin metrekare artırılırken yıl sonuna kadar ana kampüsteki yeşil alanın 100 bin metrekareye çıkarılması hedefleniyor. Bunun yanında sosyal alanlara yönelik yapılan çalışmalar kapsamında Terzioğlu Yerleşkesi'nde bulunan saat kulesi meydanına yeni yaşam alanları yapılacak. Bu alanlar seyir terasları, pergolalar ile yeni bir yaşam alanı olacak. Yetkililer üniversite kampüsünde zengin bir kültür, sanat ve eğlence atmosferinin oluşturulmasının hedeflendiğini vurguluyor. Proje kapsamında orman arazileri kullanıma açılarak öğrenci ve akademisyenlerin nefes alabileceği yeni alanlar oluşturulması, yürüyüş yolları ve dinlenme alanları yapılması göze çarpıyor. Yine aynı şekilde basketbol sahaları ile yeni spor alanlarının kampüs içerisinde 2016 yılı içerisinde bitirilmesi bekleniyor.
Edinilen bilgiye göre enerji verimliliğini artırmak amacıyla yapılan çalışmalar kapsamında birçok eğitim alanı ile kampüs içi çevre aydınlatmalarının tasarruflu led ampüller ile değişiminin yapıldığı böylelikle %70 oranında tasarruf sağlandığı öğrenildi. Ayrıca bina dış aydınlatma projektörlerinin de tasarruflu projektörlerle yenilendiği ifade edilerek üniversitenin elektrik maliyetin yükünün büyük oranda azalacağı vurgulandı.
BESYO ile Çanakkale Teknik ve Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu'nun konumlandığı bölgeden alternatif ulaşım yolunun da 2016 yılı içerisinde kullanıma açılacağı öğrenildi. Yeni kampüs girişinin Yeni Tıp Fakültesi Hastanesi ile kullanım yoğunluğu artan ana giriş kapısını da rahatlatacağı öngörülüyor. Yeni ulaşım yolu aynı zamanda İlahiyat Fakültesi Yerleşkesi ile Terzioğlu Yerleşkesi arasındaki mesafeyi de azaltacak.
Yetkililer bütün çalışmalar bittiğinde Çanakkale Onsekiz Mart Ünivertesi ana yerleşkesinin sağlıklı, rahat ve konforlu yaşam alanlarıyla birlikte, uygun ders çalışma mekanlarına sahip olacağını ve çevre duyarlılığı ve sürdürülebilirlik boyutlarıyla ÇOMÜ'nün kaliteli bir kampüse kavuşacağını vurguluyor.


Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu tarafından bu yıl 1.'si gerçekleştirilen Çanakkale Kısa Film Festivali; ÇOMÜ Troia Kültür Merkezi’nde yapılan açılış töreniyle başladı.

Törene ÇOMÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Ahmet Erdem, Sosyal Bilimler MYO Müdürü ve Festival Başkanı Yrd. Doç. Dr. Enver Yolcu ile çok sayıda öğrenci ve sinemasever katıldı.
Törenin açılışında Çanakkale konulu bir kısa film gösterimi gerçekleştirilirken açılış konuşmasını Festival Yönetmeni Öğr. Gör. Meral Açıkgöz yaptı. Kısa filmlerin sinemada önemli yer teşkil ettiğini kaydeden Açıkgöz “Sinema sanatı belki de sanat dalları içerinde hazırlanması en meşakkatlisi. Bir filmi hazırlamak büyük bir yürek gerektiriyor. Belli bir maliyet gerektiriyor, bir ekibin büyük bir emeği ile gerçekleşiyor. Bu nedenle sinema sanatı da gelişebilmek için her zaman bir desteğe ihtiyaç duymuştur. Film festivalleri de bu desteğin önemli aşamalarından biridir. Sinema tarihi kısa filmlerle başlamaktadır. Çoğu zamanda usta yönetmenlerin kısa filmler çekerek sinema hayatına başladığını görüyoruz. Bunun nedeni uzun metraj filmlere göre daha az maliyetli olması, daha özgür çalışabilme imkânı sunabilmesi, yönetmenlerin kendi sinema dillerini keşfedebilme fırsatları tanıması ve anlatılmak istenileni kısa ve çarpıcı bir şekilde ifade edebilmesinden dolayı olduğunu söyleyebilirim” dedi.
ÇOMÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Ahmet Erdem ise yaptığı konuşmada “19. ve 20. Yüzyılda sinema teknolojisinin bulunmasıyla belki de sosyal aktivitelerimize bir alışkanlık daha kazandırmış olduk. Eskiden tabi ki kitap okuma bir alışkanlıktı ancak sinema, teknolojiyle bambaşka bir aktivite penceresi olarak açıldı. Ben de kendi yaşantım boyunca hep bunun eksikliğini yaşadım. Bizim çocukluğumuzda evimizde televizyon yoktu. Haftada bir kez illaki sinemaya giderdim, film seyretmeyi alışkanlık edinmiştim. Ayrıca televizyon yokluğundan dolayı da kitap okumayı çok iyi bir alışkanlık edinmiştim. Bizim zamanımızda gezici kütüphane vardı.
Gezici kütüphanelerde neredeyse bütün kitapları okuyup bitirirdim. Sizlere tavsiyem hem kitap okumayı devam ettirin hem de sinemayı sevin, sinemaya gidin. Ben halen devam ediyorum, haftada bir kez ya evdeki sinema sisteminde ya da sinemaya giderek film seyrediyorum. Bu kısa film festivalinin düzenlenmesinde emeği geçen tüm hocalarımıza, başta Sayın Nuri Kavak hocamıza sayın müdürümüz Enver Yolcu hocamıza ve öğretim elemanlarımıza teşekkürlerimi arz ediyorum” şeklinde konuştu.Halen 13 fakülteyle eğitim öğretime devam eden Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ne (ÇOMÜ) yeni bir fakülte daha geliyor. Bakanlar Kurulu’nca alınan ve 27 Ağustos tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan karar ile, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi bünyesinde Diş Hekimliği Fakültesi resmen kuruldu.
Üniversite yönetimi, Diş Hekimliği Fakültesi’nde çağdaş ve donanımlı bir ortam ve yetkin bir kadro oluşturulacağını, en üst düzeyde eğitim, araştırma, bilimsel faaliyetler sürdürülerek yetkin diş hekimleri yetiştirileceğini ifade ettiler. En yüksek kalitede bireysel ve toplumsal sağlık hizmetleri sunulmasının amaçlandığını belirten Yönetim, Fakültede Temel Bilimler, Klinik Diş Hekimliği Bölümleri ile bunların alt birimlerini oluşturan Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi; Periodontoloji; Ortodonti; Protetik Diş Tedavisi; Endodonti; Diş Hastalıkları ve Tedavisi; Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi ve Pedodonti gibi ana bilimdallarıyla akademik bir yapı oluşturmak için çalışılacağına vurgu yaptılar. ÇOMÜ Diş Hekimliği Fakültesini tercih eden öğrencilerin 5 yıllık eğitimlerini bitirdiklerinde Diş Hekimi olarak mezun olacakları belirtildi.Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi 2015 – 2016 tercih döneminde
öğrencilerin seçimiyle %99.4 oranını sağlayarak en çok tercih edilen
üniversitelerden bir tanesi oldu.

Öğrenci sayısı her yıl artan ve bölümlerde doluluk oranı nerdeyse %100 ulaşan ÇOMܒye bu yıl toplam 10.230 öğrenci yerleşti. 2014 ÖSYS yerleştirmelerine bakıldığında %97 doluluk oranına sahip olan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi bu orandaki artışını sürdürmeye devam ediyor.
Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Üniversitemize 2015-2016 Öğretim Yılında toplam 10.292 kontenjana 10.230 kişi yerleşmiştir. 2014 ÖSYS Kılavuzunda yer alan 10 programa 2015 yılı için ÖSYM tarafından kontenjan verilmemiştir. Buna rağmen Üniversitemiz tarihinde ilk defa yüzde yüze yakın doluluk oranı yakalanmıştır (%99,40) Bir önceki öğretim yılındaki doluluk oranı ise %97 idi. Üniversitemiz 2014-2015 Öğretim Yılına yaklaşık 42.000 öğrenci ile başlamışken, bu yıl yaklaşık olarak 48.000 öğrenci ile eğitim öğretime başlayacağı tahmin edilmektedir.”


http://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.