ÇANAKKALE'NİN DÜNYAYA AÇILAN PENCERESİ ::.  

Burası Çanakkale'yi Giriş Sayfanız Yapın Sık Kullanılanlara Ekleyin... 

SPOR HABERLERİ                                                                                                                                                                                           Son Güncelleme : 10.08.2019Çanakkale'de, Gençlik ve Spor Bakanlığı öncülüğünde Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğinde 81 ilde başlatılan 'Yüzme Bilmeyen Kalmasın' projesiyle birer aylık periyotlarla 3 dönem sonunda yaklaşık 2 bin öğrenciye yüzme öğretilmesi hedefleniyor.
Havuzların daha aktif kullanılması, ilkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin beden eğitimi derslerini yüzme öğrenerek, değerlendirmeleri amacıyla Cumhurbaşkanlığı İkinci Yüz Günlük Eylem Planı kapsamında başlatılan projeyle, eylem planının sonuna kadar tüm Türkiye genelinde 100 bin çocuğa yüzme öğretilmesi hedefleniyor.
Çanakkale'de ikinci dönemi yapılan projede 6 yüzme antrenörü görev yapıyor. 17 okuldan 930 öğrencinin şuana kadar faydalandığı projeden 20 Ocak 2019 tarihine kadar kentteki bütün okullar faydalanacak.
Proje hakkında bilgi veren yüzme antrenörü Ali Ercan Özbey, proje kapsamında şuana kadar 930 öğrenciye eğitim verdiklerini söyledi. Çanakkale Gençlik Spor İl Müdürü Aziz Sinan Alp ise projenin 20 Ocak 2019 tarihine kadar devam edeceğini söyledi.
Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde ki havuzlarda, ilk okulda okuyan öncelikle 3'ncü ve 4'ncü sınıf öğrencilerinin beden eğitimi derslerini yüzme öğrenerek değerlendirdiklerini ifade eden Alp,"Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle yüzme bilmeyen kalmasın projesi başlatılmış olup, cumhurbaşkanlığı ikinci 100 günlük eylem planı kapsamında yaklaşık 100 bin çocuğa yüzme öğretilmesi planlanmaktadır.
19 kasım 2018 tarihinde fiilen başlayan proje 3 dönem halinde gerçekleştirilerek 20 şubat 2019 tarihinde sona erecektir. İlimizde Anafartalar yüzme havuzunda başlatılan ve halen sürdürdüğümüz 6 yüzme antrenörümüzle merkezde ki ve Lapseki ilçemizde ki 17 İl okulumuzdan 930 öğrenci ile yüzme faaliyetlerimiz devam etmektedir. 20 ocak itibariyle başlayacağımız 3'ncü dönem çalışmalarımızla diğer ilçelerimiz ilk okullarında okuyan öğrencilerimizde katılım sağlayarak proje sonu itibariyle yaklaşık 2 bin öğrencimize yüzme öğretmeyi hedefliyoruz" dedi.Turkcell'in ana sponsorluğunda, "Barış için koşuyoruz." sloganıyla bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen Gelibolu Maratonu'nda 42 kilometrelik parkuru, erkeklerde Etiyopyalı Getaye Gelaw, kadınlarda da Rus Svetlana Sepeliova ilk sırada bitirdi.
Gelibolu Yarımadası'nda gerçekleştirilen organizasyonda, maraton, yarı maraton, 10 kilometre ve halk koşusu olmak üzere dört kategoride binlerce kişi mücadele etti. Organizasyona, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Eceabat Kaymakamı Turan Yılmaz, Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ve dünya rekortmeni milli dalgıç Şahika Ercümen de katıldı.
Dünyanın en önemli tematik parkurlarından biri kabul edilen Gelibolu Yarımadası'ndaki koşuda 42 kilometrelik parkuru, erkeklerde Getaye Gelaw, kadınlarda da Svetlana Sepeliova ilk sırada tamamladı. Yarı maraton kategorisinde ise erkeklerde Etiyopya'dah Fetene Alemu, kadınlarda ise Fatma Demir şampiyon oldu.Çanakkale'de, Rotary Kulübü tarafından geleneksel olarak düzenlenen 'Boğazı Yüzerek Geçme Yarışı' bu yıl, 2018 Troya Yılı kapsamında, 'Troia İçin Yüzüyoruz' temasıyla gerçekleştirildi.
Avrupa yakasındaki Eceabat ilçesi sahilinden denize girerek start alan yüzücüler
3,5 millik parkuru Anadolu yakasındaki Çimenlik Kalesi İskelesi'nde tamamladı.
Yarışın birinciliğini 44 dakika 12 saniyelik derecesiyle Turgut Esen kazandı.

Çanakkale'de, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle geleneksel olarak düzenlenen 'Boğazı Yüzerek Geçme' Yarışması bu yıl 32'nci kez yapıldı. Yarışmaya 78'i yabancı, toplamda 703 kişi başvurdu. Yüzmeye 614 kişi katıldı. 540 kişi ise finiş çizgisi gördü. Yarışmacılar feribotla startının verileceği Eceabat ilçesine götürüldü. Burada sahilde toplanan yüzücüler için saat 08.30'da start verildi. Yarışmada İngiltere ve Fransa'yı ayıran Manş Denizi'ni 11 saat 29 dakikalık dereceyle en kısa sürede geçen Türk kadını unvanına sahip olan İzmir'li sporcu Bengüsu Avcı da yer aldı. Çok sayıda engelli sporcu da yine yarışlarda kulaç attı. Kıyasıya bir yarış yaşandı. Yüzme yarışında sporcuların güvenliği için Çanakkale Boğazı çift yönlü olarak transit gemi geçişlerine kapatıldı. Sahil Güvenlik, Deniz Polisi ve balıkçı tekneleri yüzücülere refakat etti. 3.5 millik parkurda yarışı tamamlama süresi 1 saat 45 dakika olarak belirlendi. Kuvvetli akıntı ve rüzgar nedeniyle bazı yarışçılar zor anlar yaşadı.
Yarışmada genel klasmanda birinciliğini 44 dakika 12 saniyelik derecesiyle Turgut Esen, ikinciliği 44 dakika 22 saniyelik derecesiyle Hakan Kiper, üçüncülüğü 44 dakika 23 saniyelik derecesiyle Hakan Emre Musluoğlu kazandı.
Erkekler genel klasmanda birinciliğini 44 dakika 12 saniyelik derecesiyle Turgut Esen, ikinciliği 44 dakika 22 saniyelik derecesiyle Hakan Kiper, üçüncülüğü 44 dakika 23 saniyelik derecesiyle Hakan Emre Musluoğlu elde etti. Kadınlar genel klasmanında ise birinciliği 46 dakika 46 saniyelik derecesiyle Bengisu Avcı, ikinciliği 49 dakika 31 saniyelik derecesiyle İpek Yalki, üçüncülüğü 49 dakika 33 saniyelik derecesiyle Asya Yavaş kazandı.
Çanakkale'de 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle bu yıl 32'nci kez düzenlenen 'Boğazı Yüzerek Geçme Yarışlarına ilk kez katıldığını belirten Kadınlar genel klasman birincisi Bengisu Avcı, "benim için Çanakkale Boğazından yüzmek büyük bir onurdu. Davetleri için Rotary Kulübüne teşekkür ederim. Bugün Kadınlar kategorisinde birinci oldum. Bu kadar tarihi dokusu güzel bir yerde yüzmek benim için çok güzeldi" dedi. Yarışmayı bitiren tüm sporculara madalya dağıtılırken, dereceye girenlere ise ayrıca çeşitli ödüller verildi.Çanakkale Belediyespor, lige devam etmeme kararı alan Seramiksan'ın haklarını alarak yeniden Vestel Venus Sultanlar Ligi'nde yer alacak.
Geçtiğimiz sezon yaşadığı sakatlıklar ve istenilen sonuçları alamayarak TVF 1'inci Lig'e düşen Çanakkale Belediyespor, yeniden Vestel Venus Sultanlar Ligi'nde mücadele edecek. Sultanlar Ligi ekiplerenden Seramiksan'ın lige devam etmeme kararı sonrası Manisa ekibi ile hemen temasa geçen Çanakkale Bld. yöneticileri, yapılan görüşmeler sonrası Seramiksan'ın lige katılma haklarını alma konusunda el sıkıştı.
Yapılan anlaşma ile ülkemizi daha önce Balkan Kupası ve Challenge Kupası'nda temsil etme başarısı gösteren Çanakkale Bld., yeni sezonda da ses getirecek işlere imza atmak üzere Sultanlar Ligi hakkını aldı. Seramiksan ve Çanakkale Bld. arasındaki protokol önümüzdeki günler içerisinde imza atılarak resmileşecek.2018 Troya Yılı etkinlikleri çerçevesinde, 'Spor Toto-Troya Yürüyüş Ligi' olarak adlandırılan etabın ilk ayağı Çanakkale'de start aldı.
Esenler Mahallesi'nde oluşturulan alanda yürüyüşe başlayan sporcular özel yürüme tekniğiyle 500 metrelik alanda 10 kilometrelik yürüyüş etabı yapıldı. Kulüplerarası U-20 büyükler kategorisi yürüyüş liginin birinci etabını Çanakkale'de gerçekleştirdiklerini ifade eden Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF) Yürüyüş Koordinatörü ve Merkez Hakem Kurulu As Başkanı Mustafa Akyavaş, bu etkinliğin Türkiye Atletizm Federasyonu tarafından Çanakkale'de düzenlenmesinin nedeninin 2018'in Troya Yılı olarak ilan edilmesi olduğunu söyledi.
Akyavaş, "Yürüyüş liginin 2. kademesi 28 Temmuz'da Çorum'da yapılarak ligimiz tamamlanmış olacak. Kendine has bir tekniği olan olimpik bir branş. İki hafta önce sporcularımız Çin'de yapılan Dünya Yürüyüş Kupası Genç Kadınlar kategorisinde dünya 3.'sü oldular. Türkiye'de yeni tanınmaya başlayan bir branş. Geçtiğimiz yıllarda şu anda yarışan bazı sporcularımızdan Dünya Gençler Şampiyonası'nda 3. olan var. U-23 Avrupa Şampiyonası'nda 4.'lük kazanan sporcularımız var. Rio Olimpiyatları'na katılan sporcularımız var. Biz de ülkede bu işi daha yaygınlaştırmak, daha geliştirmek için Atletizm Federasyonu olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Dünya sıralamasında ilk 50'nin içinde olan sporcumuz var. Kadınlarda dünya sıralamasında 3. olan sporcumuz var. 9., 10. olan sporcularımız var. Bu şekilde devam ediyor" dedi. Spor Toto Yürüyüş Ligi'nin final mücadelesi ise Çorum'da 28 Temmuz Cumartesi günü gerçekleştirilecek.Çanakkale'de Türkiye Atletizm Federasyonu tarafından düzenlenen
61. Balkan Kros Şampiyonası tamamlandı.

Çanakkale'nin ev sahipliği yaptığı Türkiye Atletizm Federasyonu tarafından yapılan Eceabat ilçesine bağlı Kocadere köyü yakınlarında gerçekleşen 61. Balkan Kros Şampiyonası'na Türkiye başta olmak üzere Romanya, Bulgaristan, Bosna-Hersek, Sırbistan, İsrail, Kosova, Makedonya ve Ermenistan'dan gelen 102 atlet katıldı.
Şampiyona da Genç Kadınlar 4 kilometre koşusunda, Türkiye'den 14.38'lik derecesiyle Pınar Demirtaş 1'inci, Türkiye'den 14.45'lik derecesiyle Latife Güneş 2'nci, Türkiye'den 14.51'lik derecesiyle Emine Akbingöl 3'ncü oldu.
Genç Erkekler 6 kilometre koşusunda ise, Türkiye'den 19.30'luk derecesiyle Ramazan Barbaros, Romanya'dan 19.30'luk derecesiyle Rusu Dorin Andrei 2'nci, Romanya'dan 19.43'lük derecesiyle Garcea Adrian 3'ncü oldu.
U23 Kadınlar 6 kilometre koşusunda, Romanya'dan 22.34'lük derecesiyle Piscu Andreea 1'nci, Türkiye'den 22.44'lük derecesiyle Tubay Erdal, Türkiye'den 22.54'lük derecesiyle Emine Hatun Tuna 3'ncü oldu. U23 Erkekler 8 kilometre koşusunda, Türkiye'den 27.14'lük derecesiyle Turgay Bayram 1'nci, Türkiye'den 27.21'luk derecesiyle 2'nci, Romanya'dan 27.22'lik derecesi ile Coman Nicolae 3'ncü oldu.
Büyük Kadınlar 8 kilometre koşusunda, Romanya'dan 30.11'lik derecesiyle Blrca Roxana 1'nci, Türkiye'den 30.17'lik derecesiyle Sevilay Eytemiş 2'nci, Türkiye'den 30.26'lık derecesi ile Özlem Kaya 3'ncü oldu. Büyük Erkekler 10 kilometre koşusunda, Türkiye'den 33.41'lik derecesiyle Sedat Gönen 1'nci, Türkiye'den 33.42'lik derecesiyle Ramazan Özdemir 2'nci, Türkiye'den 34.08'lik derecesiyle Alper Demir 3'ncü oldu. Şampiyonada protokol üyeleri tarafından dereceye giren sporculara kupa ve madalyaları verildi.Çanakkale Belediyespor Kulüp Başkanı İsmet Güneşhan, 2017-2018 Vestel Venus Sultanlar Ligi öncesinde takımın son durumu hakkında değerlendirmelerde bulundu.
Çanakkale Belediyespor Kulübü Tesislerindeki toplantıya Genel Sekreter İbrahim Can Ergün, Voleybol Şube Sorumlusu Aysun Kavcar, İdari Amir Levent Çetin, Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Mustafa Ada, Antrenör Üzeyir Özdurak ve takım kaptanı Seda Türkkan Arısoy katıldı. Kulüp Başkanı İsmet Güneşhan, Çanakkale Belediyespor olarak 2017-2018 sezonu hazırlıklarına başladıklarını söyledi.
Takımın günde 2 antrenmanla çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürdüğünü belirten Güneşhan, “Geçtiğimiz yıl hem kulübümüzü, hem de ülkemizi Avrupa Kupası'nda temsil ettik. Bu sene hem kentimizi, hem de ülkemizi Avrupa’da temsil edeceğiz. Geçen seneye göre bir tık daha yukarıda bir takım oluşturma gayreti içerisinde olduk. Buna göre de kadromuzu biraz daha geniş tuttuk. Geçtiğimiz sene 12 sporcumuz ile mücadele ederken, bu sene 14 sporcumuz ile kadromuzu oluşturduk. Yabancı oyuncu sayımız geçen sene 2 iken bu sene 3 oldu. Kadromuzdaki 14 sporcumuzdan 8'i bu yıl transfer ettiğimiz oyuncular. Çanakkale ve Türkiye’deki sporseverlere bu sene de keyifli maçlar izlettireceğiz” dedi.
Takımın yeni sezon için yoğun bir çalışma temposu içerisinde olduğunu ifade eden Başkan Güneşhan, “Kuralar çekildi, ilk maçımızı 18 Ekim’de Seramik San ile Çanakkale’de oynayacağız. Bu yıl 29 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında Bosna'da Balkan Kupası’nda mücadele edeceğiz. Hedefimiz, Balkan Kupasını alıp, sonrasında da CEV Challenge Kupasında yolumuza devam etmek" dedi.Türkiye Satranç Federasyonu tarafından organize edilen 15 Temmuz’un sene-i devriyesinde milli mücadelenin kalesi, şehitler yurdu Çanakkale’de gerçekleştirilen aziz şehitlerimizin çocuklarına ve ailelerine yönelik satranç eğitim kampını da içeren “Kale Gibi Gelecek- Satranç Eğitim Projesi” ilk etabı Çanakkale’de tamamlandı.
Çanakkale’deki ilk etabında Satrancın aydınlık ışığı ile yeni bir sayfa açmayı hedefleyen projede 7-17 yaş aralığında, 100 şehit çocuğu ve ailesine satranç eğitimi verildi.
Kapanış ödül törenine, Vali Orhan Tavlı, Vali Yardımcıları Bekir Sıtkı Dağ, Adil Karataş, Turan Yılmaz, Ayvacık Kaymakamı Hakan Hakyemez, Bozcaada Kaymakamı Mustafa Akın, Yenice Kaymakamı Ahmet Başer, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, İl Jandarma Komutanı Necmi İnce, İl Emniyet Müdürü Celal Sel, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı Vekili Zülküf Memiş, Balıkesir Valiliği Protokol ve Basın Müdürü Metehan Gedik, Daire Müdürleri, aziz şehitlerimizin çocukları ve aileleri katıldı. Kapanış töreni Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunması ile başladı. Türkiye Satranç Federasyonu tarafından hazırlanan tanıtım filmi izlendi.
Vali Orhan Tavlı, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay ve Eğitim kampı katılımcılarından şehit yakını Esra Toker ve projede yer alan çocuklarımızı temsilen bir öğrenci konuşma yaptı.
Vali Orhan Tavlı yaptığı konuşmada, “13-19 Temmuz 2017 tarihleri arasında projenin ilk aşamasını Çanakkale gibi anlamlı bir şehirden başlatılmasından onur duyduğumuzu ifade etmek istiyorum. Gelecek nesiller için atılacak her adım Türkiye için çok kıymetlidir. Satranç sporu da, bu vatanın güçlü geleceğine yatırımın en anlamlı adımlarından biridir. Bu spor, hayalleri, hedefleri büyütür, mücadeleyi, disiplini, sabrı öğretir. "Kale Gibi Gelecek- Satranç Eğitimi Projesi" ile şehitlerimizin emaneti olan gençlerimizin hayatlarında güzel bir sayfa açılacağını umut ediyorum.
Bu ülke için canını ortaya koyan aziz şehitlerimizin ve bu uğurda yaralanan gazilerimizin evlatları gençlerimizi bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal olarak geliştirecek her türlü gayreti destekliyoruz. Projenin uygulama ortaklarına baktığımızda Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Türkiye Satranç Federasyonu ve sponsor kurum
PTT yi gördüğümüzde aslında ne kadar önemli bir iş yapıldığını görüyoruz.
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın gittiği her yerde çocuklara satranç takımı hediye etmesi ve çocukların da bu hediyeleri büyük bir heyecanla karşılaması çok anlamlıdır. Bu projeyle şehitlerimizin bize emaneti olan çocuklarımız, satrançla geleceğe bakacak, hem kendilerinin hem de ülkelerinin istikbaline yönelik hamleleri şimdiden planlamış olacaklar.
Satranç hayatın gerçeklerinden ilhamla ortaya çıkmıştır. Bu anlamda satranç büyük hayatın küçük bir modelidir. Satranç eğitimi alan çocuklar aynı zamanda hayata dair donanım da kazanmıştır.
Satrançtaki "önce düşün, sonra oyna" ilkesinin, gençleri bilinçle yaşayacakları bir hayata hazırladığını, "rakibe karşı saygılı ol" ilkesi, sosyal hayatı düzenleyen çok anlamlı bir anahtar hükmündedir.
Türkiye'nin geleceği, stratejik düşünebilen, mücadeleci ruha sahip, hiç yılmadan hedefe yürüyebilen, doğru karar alabilen bir gençlikle garanti altına alınabilir. İnşallah gençlerimiz siyasi, ekonomik, kültürel, tüm alanlarda büyük fotoğrafı görebilen ve milli menfaatler karşısındaki tüm hamlelere 'şah-mat' diyebilen bir ufukla yetişecek, bu ülkenin geleceğini teminat altına alacaklar. Buna yürekten inandığımı ifade etmek istiyorum.
Satranç sporunun ülkemize yayılmasında, çocuklarımızın gönlünde bu sevginin büyümesinde en büyük katkıyı yapan, "Kale Gibi Gelecek- Satranç Eğitimi Projesi"ni Çanakkale’den başlatarak çok büyük anlam katan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve çok saygıdeğer eşleri Emine Erdoğan Hanımefendi’ye bu vesileyle bir kez daha yürekten şükranlarımı sunuyorum.
Kampınız süresince düzenlenen etkinlikler ve çevre turları ile güzel Çanakkalemizi de keşfetmiş olmanız bizleri ayrıca mutlu etti. Çeşitli, renkli etkinliklerle de spor, eğlenme, dinlenme fırsatı buldunuz. Bu vesileyle bu projede hayata dair çok anlamlı hediyeler aldığınızı düşünüyorum. Kampınız süresince sizlere en iyi hizmeti sunmaya çalışan tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızın çalışanlarına, sivil toplum örgütlerimizin temsilcilerine, satranç eğitmenlerinize, Satranç federasyonu başkanımıza ve çalışanlarına, emek veren herkese, teşekkür ediyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum“ dedi.
Yapılan konuşmaların sonrasında Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay tarafından Vali Orhan Tavlı’ya projeye desteklerinden dolayı plaket ve fidan sertifikası takdim edildi.
En küçük kız sporcu İrem Nisa Bülbül ve En küçük Erkek sporcu Ahmet Emin Yazıcı’ya ödülleri Vali Orhan Tavlı ve Eşi Ayşe Tavlı tarafından verildi. Protokol üyeleri tarafından sporcuların ödülleri verildikten sonra “Kale Gibi Gelecek- Satranç Eğitim Projesi” ilk etabı Çanakkale’de tamamlandı.İstanbul Bisiklet ve Doğa Sporları Grubu'nun (İSPİDOS) Çanakkale şehitlerini anmak için Yenikapı'dan başlattığı İstanbul-Çanakkale Bisiklet Turu, Tarihi Gelibolu Yarımadası'ndaki şehitliklerde son buldu. İki gün süren etkinliğe katılan 10 ila 70 yaş arası ve çeşitli meslek gruplarından 102 bisikletli, Çanakkale şehitleri için 250 kilometre pedal çevirdi.
İSPİDOS tarafından Çanakkale şehitlerini anmak için İstanbul-Çanakkale bisiklet turu düzenlendi. Etkinlik 2 gün önce İstanbul Yenikapı'dan 102 bisikletlinin katılımıyla başladı. 250 kilometre pedal çeviren yaşları 10 ile 70 arasında değişen, aralarında öğrenciler, bankacılar, işadamları, doktorlar, eczacıların ve görme engellilerin de bulunduğu grup üyeleri, önce feribotla Bandırma'ya, ardından dün akşam Biga'ya ulaştı. Burada bir gün konaklayan grup, bugün 57'inci Alay Şehitliği'ni ziyaret etti. Grup, şehitler için dua etti.
Organizasyon komitesinden Cemal Taşkın, "Bu bizim için çok gurur verici bir projeydi. Gururluyuz. Katılan bütün arkadaşlara teşekkür ediyoruz. Çok duygusal anlar yaşadık yolda gelirken. Burada da şimdi 57'nci Alayı ziyaret ediyoruz. Buradan da şehitliğe çıkacağız ve bu kutsal görevi bitirmiş olacağız" dedi.
EN KÜÇÜK KATILIMCI 10 YAŞINDA
Yaklaşık 250 kilometrelik bisiklet turuna katılan en küçük katılımcı 10 yaşındaki Alperen Keçecioğlu, Çanakkale'ye gelmenin kendisi için büyük bir gurur ve sevinç olduğunu belirtti. Keçecioğlu, "Şehitlikleri görmeye geldik. Biga üzerinden Çanakkale'ye geldik. Şimdi Gelibolu'dayız. Şehitlikteyiz ve dua ettik" dedi.
Tura babasıyla ile birlikte katılan 12 yaşındaki Kerem Köken ise "Bu benim ilk etkinliğim, çok mutluyum ve gururluyum. Bizim için, atalarımız şehit olmuş. Nasıl desem sadece kendilerini değil, geleceğini ve çocuklarını da düşünmüşler. Bizim için kendilerini feda etmişler" diye konuştu.
GÖRME ENGELLİ SPORCU DA PEDAL ÇEVİRDİ
Bisiklet turuna üniversite bisiklet gruplarının yanı sıra Engelsiz Pedal Derneği'nden de 3 kişilik bir ekip katıldı. Görme engelli sporcu Cem Cengiz, iki kişilik tandem bisikletin arkasında otururken bisikleti Faruk Sezer kullandı. Aynı ekipteki Sinan Yakut Yancı da ekibin yol güvenliğine yardımcı oldu. 250 kilometre süren etkinliği başarıyla bitiren Cem Cengiz, "Bu etkinliğe yol arkadaşım Faruk Sezer ve Sinan Yakut Yancı ile birlikte katıldık. Her şey 1.5 ay önce başladı. Biz Kadıköy'de sürüş yaparken, İSPİDOS grubunun turuyla karşılaştık. Gruptan Münir abi bizi Çanakkale'ye davet etmişti. Hazırlanma sürecinin ardından cumartesi günü yola çıktık ve çok harika bir yolculuk geçirdik. Benim ilk uzun yol etkinliğimdi. 3 aydır sürüyorum ve bunların hepsi kısa mesafeydi. Bu uzun sürüş bana çok şey öğretti, deneyimde bulundum. Çok yeni insanlar tanıdım. Önemli olan hedefimizin burası olmasıydı. Burayı görmek ve buraya kendi çabamızla pedal çevirerek bu kadar yol kat ederek gelmek harika bir duyguydu" dedi.
57'inci Alay Şehitliğindeki ziyaretin ardından 102 bisikletçi Şehitler Abidesi'ne geçip, Çanakkale savaşlarının 102'nci yıldönümünde bir kez daha şehitleri anacak.İÇDAŞ Spor Kulübü rüzgar sörfü sporcuları Bodrum’da düzenlenen Türkiye Şampiyonası’nda 2 şampiyonluk, 1 ikincilik, 2 üçüncülük madalyası kazandı. Şampiyonaya 9 sporcu ile katılan İÇDAŞ Spor Kulübü, Çanakkale’nin gurur oldu.
Türkiye Yelken Federasyonu tarafından düzenlenen “TYF RS: X – Techno 293 – RS : ONE – Türkiye Şampiyonası” 11-16 Ekim 2016 tarihleri arasında Muğla’nın Bodrum ilçesi Bitez mevkiinde düzenlendi. Bitez açıklarında gerçekleştirilen, 3 sınıf ve 5 kategoride yapılan yarışlarda 9-24 yaş arası sporcular mücadele etti. İstanbul, İzmir, Çanakkale’den 6 kulüpten 69 rüzgar sörfçüsü, güzel havada kıran kırana geçen yarışların heyecanını yaşadı.
5 gün süren yarışların ardından İÇDAŞ Spor Kulübü iki şampiyonluğa imza attı. U17 Kızlar Kategorisi’nde Zeynep Türkoğlu, U13 Kızlar Kategorisi’nde ise Merve Vatan, Türkiye Şampiyonu oldu. Şampiyonaya 9 başarılı sporcusuyla katılan İÇDAŞ Spor Kulübü toplamda 2 Türkiye birinciliği, 1 Türkiye ikinciliği, 2 Türkiye üçüncülüğü kazandı. İÇDAŞ Spor Kulübü’nden Miray Şakı, U15 Genel kategorisinde Türkiye 2’incisi oldu. Yarışlarda İÇDAŞ Spor Kulübü’nden Bahar Cesur, U13 kızlar Türkiye 3’üncülüğünü, Berkin Berberoğlu ise Rs one Türkiye 3’üncülüğünü kazandı.Çanakkale’de gerçekleşen Balkan Kupasında şampiyonluk elde eden Çanakkale Belediyespor’un şimdiki hedefi Avrupa CEV Challenge Kupası…
Çanakkale Belediyespor Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Güneşhan, Yönetim Kurulu Üyeleri Aysun Kavcar ve Levent Çetin ile Antrenör Üzeyir Özdurak, Balkan Kupasının hemen ardından değerlendirme toplantısı için basın mensuplarıyla bir araya geldi.
Sezona hızlı bir başlangıç yapan ve rakiplerine set vermeden Balkan Kupasını kazanan Çanakkale Belediyespor’da yüzler gülerken, Kulüp Başkanı İsmet Güneşhan sözlerine, “Bugün sizlerin karşısına kentimizde düzenlenen Balkan Kupasını kazanmış bir kulübün başkanı ve teknik heyeti, yöneticileri olarak durmaktan dolayı büyük bir mutluluk duyduğumuzu belirtmek isterim” diyerek başladı.
Çanakkale’nin, kentin spor tarihinde ilk defa böyle büyük bir organizasyona ev sahipliği yaptığını kaydeden Güneşhan, “Aynı zamanda bu organizasyon içerisinde bu kentin bir takımı da mücadele ederek kentimize bir Balkan Şampiyonluğu kazandırmış oldu. Bundan sonra hem kentimizi, hem kulübümüzü hem de ülkemizi Avrupa Challenge Kupası’nda temsil edeceğiz. Dünyanın en güzel kentinde yaşıyoruz ve bu kent ve kentliler her şeyin en iyisine layıktır diye düşünüyoruz. Çanakkale Belediyespor Kulübü olarak özellikle Voleybol branşında çok daha iyi noktalarda olabilmek için mücadele ediyoruz. Emeklerimizin karşılığı olarak da; önce birinci lige çıkarak sonrasında da birinci ligde kalarak nihayetinde de bu sene Avrupa Kupalarında kentimizi temsil etme hakkı kazanmıştık. Balkan Kupası’nı kentimize ve ülkemize kazandırmaktan dolayı son derece mutluyuz. Avrupa Challenge Kupasında ki hedefimiz üst turlara çıkmaktır. Kendimize güveniyoruz; oyuncularımızda bu kapasite var. Teknik heyetimiz olsun, oyuncularımız olsun çok iyi durumdalar” dedi.
Türkiye Bayan Voleybol Liginin Avrupa’nın en iyi liglerinden biri olarak kabul edildiğini belirten Güneşhan, bu ligde kenti başarıyla temsil etmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirten Güneşhan, kentlilerin desteğine de değindi. Güneşhan, “Kentimizin takımımızı sahiplenmesini istiyoruz; sonuçta Çanakkale Belediyespor takımı halkımızın takımıdır. Bizler, Çanakkale halkı adına bu kulüpte görev yapan insanlarız. Dolayısıyla biz kulüp ve kenti bütünleştirmek için daha çok çaba sarf edeceğiz. Burada herkese büyük görevler düşüyor. Bu takımın elde ettiği başarılara kentlilerin de ortak olması gerekiyor. Bir noktada kentin kaynaklarını, sponsorların kaynaklarını kullanarak bu başarılar elde ediliyor. Bu anlamda ben bu başarıda emeği geçen tüm arkadaşlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sporcularımıza, teknik heyetimize, yönetici arkadaşlarımıza ve tesislerde görev yapan diğer tüm arkadaşlarımıza emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.
Güneşhan sözlerini şöyle noktaladı; “Sayın Valimiz Orhan Tavlı’ya özellikle teşekkür etmek istiyorum; çünkü kendisi henüz kentimizde göreve başlamış olmasına rağmen, Çanakkale’yi çok fazla tanıyamadan bu organizasyonda Çanakkale’nin temsil edileceğinin kendisine iletilmesi sonrasında kendisi sağ olsun eşiyle maçımıza geldi. Dolayısıyla Sayın Valimize çok çok teşekkür ediyorum. Bununla birlikte kentimizin Belediye Başkanı Sayın Ülgür Gökhan, kulübümüzün her şeyidir. Kendisi benimsemese, destek olmasa kulübümüzün bu başarıları elde etmesi çok zor olurdu. Kendisine de çok teşekkür ediyorum. Maçlarımıza gelen çok büyük bir taraftar topluğu vardı, taraftarlarımıza, takımımızı destekleyen sponsorlarımıza da çok teşekkür ediyoruz.”
Yönetim ve teknik heyet de, Çanakkale Belediyespor’u destekleyen herkese teşekkürlerini iletirken, yeni sezonda da yeni başarılar için aynı tempoda çalışmaya devam edeceklerini kaydetti.
Öte yandan, Çanakkale Belediyespor’un 2016-2017 sezonu ilk yarı fikstüründeki programı ise şöyle;
• 1.Hafta 23/10/2016 Çanakkale Belediyespor – Nilüfer Belediyespor
• 2.Hafta 30/10/2016 Sarıyer Belediyesi – Çanakale Belediyespor
• 3.Hafta 06/11/2016 Çanakkale Belediyespor – Beşiktaş
• 4.Hafta 12/11/2016 Eczacıbaşı – Çanakkale Belediyespor
• 5.Hafta 20/11/2016 Çanakkale Beldiyespor – İdmanocağı
• 6.Hafta 27/11/2016 Fenerbahçe – Çanakkale Belediyespor
• 7.Hafta 30/11/2016 Bursa Büyükşehir Belediyesi – Çanakkale Belediyespor
• 8.Hafta 04/12/2016 Çanakkale Belediyespor – Halkbank
• 9.Hafta 11/12/2016 Vakıfbank –Çanakkale Belediyespor
• 10. Hafta 18/12/2016 Çanakkale Belediyespor – Galatasaray
• 11. Hafta 21/12/2016 Seramiksan – Çanakkale BelediyesporTürkiye Voleybol Bayanlar 1. Ligini 6. Sırada, Klasman Grubunu da 2. sırada tamamlayarak Avrupa kupalarına gitmeye hak kazanan ve kentte yüzleri
güldüren Çanakkale Belediyespor Voleybol Takımının sponsorları,
akşam yemeğinde bir araya geldi.

Oldukça başarılı bir sezon geçiren takıma destek veren kentin çeşitli kurum temsilcileri ve işadamlarıyla bir araya gelen Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve Çanakkale Belediyespor Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Güneşhan, sponsorlara takıma verdikleri katkıdan dolayı teşekkürlerini iletti.
Başkan Gökhan, takımın bu sezon önemli başarılara imza attığını belirterek, bu başarıda önemli payı bulunan sponsorlara ve katkı verenlere teşekkürlerini iletti. sponsorların maddi ve manevi katkılarının göz ardı edilemeyeceğinin altını çizen Başkan Gökhan, bu birlikteliğin devam etmesi temennisinde bulundu.
Çanakkale Belediyespor Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Güneşhan da, geceye katılan ana sponsor 17 Burda ÇAV AVM İnşaat A.Ş., Resmi Sponsorlar Uysal Petrol İnş. Tur. Taş. Gıda San ve Tic. Ltd. Şti., Doğanlar Yatırım Holding, Gestaş, Akçansa ve Avek Otomotiv ile Saruhan Otomotiv, Çalışkanlar Beton, Ataçlar Gıda, Miller Oto, Çanakkale Hizmet Grupları, Kale Gıda, Çanakkale Özel Eğitim Tesisleri, SE-RA Gıda, Başaran Ekmek Fırını, E.M.İ Turizm Gıda Tic. Ltd Şti, Çanakkale Ekmek Sanayi İnşaat Turizm ve Tic. Pazarlama Ltd. Şti. yetkililerine desteklerinden dolayı teşekkür plaketlerini takdim etti.Esenler Mahallesinde başta çocuklar ve gençler olmak üzere kentlilere hizmet verecek olan Esenler Gençlik Spor Kulübü ile Adnan Menderes Halı Saha Tesisinin açılışı, geniş bir katılımla gerçekleşti.
Çok sayıda kentlinin katıldığı açılışta bir konuşma yapan Başkan Gökhan, futbolun çok popüler bir spor olduğundan söz ederek, hem çocuklar hem de kentliler için bir spor alanı yaratıldığını belirtti. Başkan Gökhan, tesisin hayırlı olması temennisinde bulundu. Esenler Gençlik Spor Kulübü Başkanı Nihat Duman da, Esenler Mahallesindeki gençlerin daha önceden futbol oynamak için başka tesislere gittiğini, ancak yeni tesisle birlikte bu eksikliğin giderildiğini söyledi. Duman, tesisin yapımında emeği geçenlere de teşekkürlerini iletti.
Konuşmaların ardından tesisin açılışı gerçekleşirken, Başkan Gökhan’a da katkılarından dolayı plaket takdim edildi. Öte yandan Başkan Gökhan’ın açılışı yapılan tesiste bir süre futbol oynaması da renkli görüntüler oluşturdu.Bigaspor Yönetim Kurulu Üyeleri Doğanlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda eski Bigaspor Başkanı Davut Doğan’ı makamında ziyaret etti.
Ziyaret esnasında Bigaspor Başkanı Mustafa Durak Bigaspor’un 50. Yılı dolayısıyla yapılacak olan etkinlikler ile kulüp hakkında bilgi aktarımı yaptı. Davut Doğan ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek “ Bigaspor’un her zaman yanındayız. Bende kulüp başkanlığı yaptım. Yönetim kurulunuzun çalışmalarını yakından takip ediyorum ve sizi başarılarınızdan dolayı kutluyorum. Biz Doğanlar ailesi olarak her zaman Bigaspor’lu olmanın gururunu yaşadık. Ben kulüp başkanlığı yaptığım dönemlerde eşim ile her maça giderek takımımızın yanında olurduk. Bigaspor’a herkesin sahip çıkması gerekiyor” dedi.
Ziyaret esnasında Bigaspor Başkanı Mustafa Durak ve Yönetim Kurulu Üyeleri Tarafından Davut Doğan’a İsminin yazılı olduğu Bigaspor 50. Yıl forması, Bigaspor 50. Yıl atkısı ve Bigaspor 50. Yıl hediye paketi takdim edildi. Ziyarete Bigaspor Başkanı Mustafa Durak, Genel Kaptan Altan Özmucur, Tesisler Sorumlusu Tevfik Başarır, Alt Yapı Sorumlusu Erhan Baş ve Kulüp Müdürü Semih Özmucur katıldı.


Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın ev sahipliği yaptığı Sponsorluk antlaşma törenine DOĞTAŞ Yönetim Kurulu Üyesi Şadan Doğan, DOĞTAŞ Yönetim Kurulu Üyesi Doğan Türkmen, Çanakkale Belediyespor Kulübü Başkanı İsmet Güneşhan, Bayan Voleybol takım sorumluları katıldılar.

Sponsorluk antlaşması töreninde konuşma yapan kulüp Başkanı İsmet Güneşhan; Çanakkale Bayan Voleybol takımının üç yıldan bu yana birinci ligde mücadele ettiğini, voleybol takımının bu başarısı altında DOĞTAŞ’ında vermiş olduğu desteğin son derece anlamlı olduğunu belirtti.
Kulüp Başkanı İsmet Balkan; “Çanakkale Belediyespor Kulübü ve DOĞTAŞ arasında imzalanacak olan sponsorluk antlaşmasını imzalamak için bir araya gelmiş bulunuyoruz. 3 yıldan bu yana birinci ligde mücadele eden Bayan Voleybol takımımıza sağ olsunlar bu süre boyunca sponsorluk desteği veren DOĞTAŞ bu yılda desteklerini takımımızdan esirgemediler. Bu yıl ayrıca kulüp yönetimine de DOĞTAŞ için önemli olan, değerli bir isim DOĞTAŞ Yönetim Kurulu üyesi Sayın Doğan Türkmen ağabeyimizde yönetici olarak kulübümüze destek veriyor.
DOĞTAŞ ailesine Çanakkale’ye ve Ülkemize kattığı değerlerden dolayı teşekkür ediyorum. Ülkemizin en önemli sanayi kuruluşları arasında gelen DOĞTAŞ, kendi sektöründe dünya markası olmayı başarmış bir şirkettir. Tüm bu ekonomik başarılarının yanı sıra sosyal, kültürel ve sportif projelere de önemli destekler aktarıyorlar. Bu yılda kulübümüzün önemli sponsorlarında bir tanesi oldular. Kendilerine sporcularımız ve kulübümüz adına teşekkür ediyorum” dedi.
DOĞTAŞ Yönetim Kurulu üyesi Şadan Doğan; DOĞTAŞ olarak sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere desteklerinin artarak devam edeceğini söyledi. DOĞTAŞ’ın Çanakkale Merkez’de de yatırım planladıklarını ve Çanakkale istihdamına katkı sunmayı hedeflediklerini açıklayan Şadan Doğan,
“Kulüp Başkanımız İsmet beyinde belirttiği gibi Doğanlar ailesi olarak üç yıldan bu yana Çanakkale Belediyespor Bayan Voleybol takımımıza destek oluyoruz. İnşallah bundan sonraki yıllarda da desteğimizi artırarak sürdürmeye devam edeceğiz.
Doğanlar ailesi olarak bizde takımımızın başarılının daha da artmasını ve sürmesini istiyoruz. Takımımız ne kadar başarılı olursa bizlerde bu başarılardan büyük mutluluklar duyarız. Doğanlar ailesi olarak başta Biga’mızda ki spor kulüpleri olmak üzere Çanakkale il genelinde çeşitli kulüplere, yine il genelinde sosyal yardımlarla hemşerilerimize destek veriyoruz. Başta Çanakkale Belediyespor Kulübü olmak üzere diğer kulüplerden gelen taleplerinde yüzde 80-90’ını karşılamaya çalışıyoruz.”

http://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.