ÇANAKKALE'NİN DÜNYAYA AÇILAN PENCERESİ ::.  

Burası Çanakkale'yi Giriş Sayfanız Yapın Sık Kullanılanlara Ekleyin... 

  EKONOMİ HABERLERİ                                                                                                                                                                                  Son Güncelleme : 10.08.20192020'ye kadar yerli ve yenilenebilir kaynaklardan oluşan 1000 MW'lık enerji üretim santrali kapasitesine ulaşmayı hedefleyen Akfen Yenilenebilir Enerji, Çanakkale'de bulunan 30,6 MW gücündeki Kocalar rüzgar enerji santrali elektrik üretimine başladı.
Şirketin 2019 içerisinde Çanakkale ve Denizli'de toplam kurulu gücü 245 MW olan 3 rüzgar enerji santrali projesi daha hayata geçirecek. Böylelikle şirketin sadece rüzgarda toplam kurulu gücü 275 MW'a ulaşırken, yenilenebilir enerji kaynaklarından toplam kurulu gücü 632 MW'a çıkacak.
9 adet rüzgar tirbününün oluşturduğu Kocalar RES'in yıllık 60 GWh elektriği ulusal şebeke üzerinden Türkiye'nin hizmetine sunacağına ve 48 bin ton karbondioksit eşdeğeri sera gazı salınımını engelleyeceğine dikkat çeken Karabeyoğlu, "Akfen Yenilenebilir Enerji olarak tamamı yerli ve yenilenebilir kaynaklardan enerji üretimine yönelik yatırımlarımıza devam ediyoruz. Yıl sonuna kadar 4 rüzgar santralimizin elektrik üretimine başlamasıyla sadece rüzgarda 275 MW'lık kurulu güç kapasitesine ulaşacağız. Bu yatırımlarla yenilenebilir enerjideki toplam kurulu gücümüz 632 MW'a çıkacak" ifadelerini kullandı.Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, Birleşik Arap Emirlikleri/Dubai’de
16-20 Şubat 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilen Yurt Dışı Pazarlama faaliyeti kapsamında dünyanın en büyük gıda fuarları arasında yer alan Gulfood 2019 Gıda Fuarını ziyaret ederek resmi temaslarda bulundu.

Ticaret Bakanlığı Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi (UR-GE) programı kapsamında yürütülen Projede heyete, ÇTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fahrettin Ersoy, Yönetim Kurulu Üyeleri Volkan Temiz ve Berkin Karaca, Genel Sekreter Sema Sandal ve Proje Uzmanı Gökhan Doğru eşlik etti.
Faaliyetin ilk gününde firmalar Gulfood 2019 Gıda Fuarı ziyaret ederek, dünya gıda sektörde meydana gelen gelişmeleri yakından takip etme ve ulusal ve uluslararası firmalarla görüşme imkanı elde etti. Yurt Dışı Pazarlama faaliyetinin ikinci gününde Dubai Ticaret Odası tarafından gerçekleştirilen kahvaltılı bilgilendirme toplantısına katılım sağlandı, ardından Dubai Ticaret Müşavirliği ziyaret edildi. Dubai Ticaret Ataşemiz Sayın Hasan Önal ile bir buçuk saat süren toplantıda ; Dubai gıda sektörünün ekonomik yapısı, mevcut durumu, ithal edilen ürünlerin yıllara göre değişimleri ve gelecekte öngörülen gıda konjonktürü hakkında görüşüldü.
“ODAMIZ, BÖLGEMİZİN İHRACAT POTANSİYELİNİ ARTTIRMAK VE ÖNCELİKLİ SEKTÖRLERİMİZİ YURT DIŞI PAZARLARDA TANITMAK İÇİN HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERMEYE HAZIR.”
Dubai Yurt Dışı Pazarlama faaliyeti hakkında bilgi veren Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fahrettin Ersoy; “Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası olarak, bölgemizin ve üyelerimizin ticari faaliyetlerini geliştirici projeleri hayata geçirmek için çalışıyoruz. Yurt içinde ve yurt dışında üyelerimizin yanında yer alarak onlara destek vermeye çalışıyoruz. Ticaret Bakanlığımız tarafından desteklenmekte olan “Gıda UR-GE” projemizde firmalarımız yurt dışı pazarlara daha kolay ve hazır olarak açılma şansını elde ediyor.
Bu kapsamda, Dubai Yurt Dışı Pazarlama faaliyetimizin ilk gününde firmalarımız Gulfood 2019 Gıda fuarını ziyaret ederek, sektörün dünya ölçeğindeki durumunu ve gelişimini yerinde görme ve uluslararası firmalarla görüşme şansı elde etti. Ziyaretimizin ikinci gününde ise Dubai Dubai Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hassan AlHashemi tarafından gerçekleştirilen ve Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosu Sayın Mustafa İlker Kılıç’ın da yer aldığı bilgilendirme toplantısında “Expo 2020” çalışmaları hakkında bilgi sahibi olduk.
Dubai Ticaret Ataşemiz Sayın, Hasan Önal heyetimizi Dubai Konsolosluk binasında ağırlayarak, Dubai gıda ekonomisi hakkındaki tüm ticari bilgileri kafalarda en küçük bir soru işareti kalmayacak şekilde bizlere aktardı. Kendimizi evimizde gibi hissettik. Heyetimize verdiği detaylı ticari bilgiler ve sıcak ev sahipliği için kendisine teşekkür ediyorum.” diyerek, bir sonraki gün Dubai Yurt Dışı Pazarlama programın ana faaliyeti olan B2B görüşmelerde firmalara başarılar diledi.Çanakkale'de üretilen sütten peynire, etten balığa, sebzeden meyveye sayısız gıda ürününün işlenip, paketlenerek pazarlanmasına olanak sağlayacak Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB) için çalışmalar tüm hızıyla sürdürülüyor.
Kamulaştırma işlemleri tamamlanan, imar ve parselasyon planları onaylanan OSB'de, altyapı çalışmaları ardından arsa tahsisi yapılacak. Yatırımcılara birçok muafiyet ve teşvik imkanı sunacak Gıda İhtisas OSB içerisinde 91 sanayi kuruluşunun yer alacağını belirten Ezine Kaymakamı Ali İkram Tuna, "Ülkemize ve dünyaya büyük bir katma değer üreterek, bölgemizde kalıcı bir istihdam, refah artışı sağlayıp, ürünlerimizi dünyaya pazarlamak istiyoruz" dedi.
Çanakkale'nin Ezine ilçesinde 1360 dönüm arazi üzerinde kurulması planlanan Gıda İhtisas OSB için 2016 yılı sonunda sicil numarası alındı. Geçen yıl kamulaştırma işlemlerinin tamamlanmasının ardından Gıda İhtisas OSB'nin imar planları onaylandı, 91 sanayi kuruluşunun yer alacağı arazinin parselasyonu gerçekleştirildi. Bakanlıkta olan altyapı projeleri onaylandıktan hemen sonra ihaleye çıkılacağı ve ardından da arsa tahsislerine başlanacağı belirtildi. Üreticilere, arsa tahsisinde hibe katkısı başta olmak üzere çeşitli vergi muafiyetleri, işçi primlerinde ödeme kolaylıkları, gümrük vergi muafiyetleri, KDV istisnaları gibi teşvikler sunacak Gıda İhtisas OSB için alınan ön taleplere büyük ilgi var.
'ÜRÜNLERİMİZİ DÜNYAYA PAZARLAMAK İSTİYORUZ'
Gıda İhtisas OSB çalışmaları hakkında bilgi veren Ezine Kaymakamı Ali İkram Tuna, iklimi, flora ve faunasıyla her geçen gün daha cazip merkezlerden biri haline gelen Çanakkale'de, başta süt ürünleri olmak üzere et, balık, sebze ve meyvede muazzam bir üretim bulunduğuna vurgu yaptı. "Ülkemize ve dünyaya büyük bir katma değer üreterek, bölgemizde kalıcı bir istihdam ve refah artışı sağlayıp, bu ürünlerimizi dünyaya pazarlamak istiyoruz" diyen Kaymakam Tuna, şunları kaydetti:
"Türkiye'nin en büyük pazarlarına sahip İstanbul, İzmir, Bursa, Balıkesir ve Tekirdağ gibi merkezlere yakın olan Çanakkale'de, gıda alanında uzmanlaşmış, üreticilerin bütün altyapı ihtiyaçlarını gideren, Ar-Ge faaliyetlerinin çok etkin bir şekilde yürütülebileceği, Teknopark ve Kalkınma Ajansıyla ortak stratejiler geliştirecek bir OSB hedefliyoruz. Üreticilerimize bu küresel rekabet ortamında avantaj sağlayacak bazı girişimlerimiz var. Bedelsiz arsa tahsisi başta olmak üzere çeşitli vergi muafiyetleri, işçi primleri, gümrük vergileri, KDV istisnaları gibi bir sürü muafiyetler ve teşvikler olacak. Uzun vadede organik üretime yoğunlaşacak bir gıda sektörünün altyapısını burada kurmayı düşünüyoruz. Burada 91 sanayi parselimiz var. Sanayi kuruluşlarının bütün altyapı ihtiyaçlarını gideriyoruz. Aynı zamanda çok modern bir üretim merkezi haline dönüşecek burası. Kreş, sağlık tesisleri, sportif ve kültürel faaliyetleriyle, çalışanların ve işverenlerin bütün ihtiyaçlarını giderecek bir atmosferi kendilerine sunmak istiyoruz."
ÖN TALEBE İLGİ BÜYÜK
Ezine Gıda İhtisas OSB Müdürü Çağrı Oğuzhan ise Çanakkale merkezine 45 kilometre uzaklıkta, Ezine, Bayramiç ve Ayvacık ilçelerinin kesiştiği noktada bulunan OSB'nin, 1360 dönüm arazi üzerinde, sadece gıda üzerine ihtisaslaşmış olacağını söyledi. OSB'de 6-8 bin civarında kişinin çalışacağını anlatan Oğuzhan, "Çanakkale'nin 574 köyü başta olmak üzere, bölgemizde üretilen gıda ile alakalı sanayi ürünlerinin toparlanıp, işlenip, paketlenip yurt içinde satışı ve yurt dışına ihracatı amaçlanmaktadır. Bölgemiz için oldukça büyük bir yatırım. Köylerden kente göçün önlenmesi ve köylümüzün daha da bilinçli bir şekilde tarım yapabilmesi için devletimizin sunmuş olduğu bir imkan. En kısa sürede Çanakkale'mizin hizmetine sunmak istiyoruz" dedi.
OSB'DEKİ FAALİYET ALANLARI
Gıda İhtisas OSB'de yer alacak firmaların faaliyet göstereceği alanlar şöyle: "Gıda ürünlerinin imalatı, etin işlenmesi ve saklanması ile et ve balık deniz ürünlerinin imalatı, sebze ve meyvelerin işlenmesi ve saklanması, bitkisel ve hayvansal sıvı ve katı yağların imalatı, süt ürünleri imalatı, öğütülmüş tahıl ürünleri, nişasta ve nişastalı ürünler imalatı, fırın ve unlu mamuller imalatı, diğer gıda maddelerinin imalatı, hazır hayvan yemleri imalatı, gıda ürünleri ve içecek imalatı gibi tarıma ve gıda ürünlerine dayalı sanayi ve alt sanayi."Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu endeksa.com’un verilerine göre Çanakkale’de boğaz köprüsü yatırımı bölgeye olan ilgiyi artırdı ve gayrimenkul değerlerinde yüksek artışlar görüldü. Endeksa verileri özellikle Gelibolu ve Lapseki’nin hızlı bir yükselişe geçtiğini belirliyor.
Uzmanlar değer artışının önümüzdeki yıllarda da süreceğini belirtiyor.
Çanakkale 1915 Köprüsü başta Gelibolu ve Lapseki olmak üzere bölgedeki gayrimenkul fiyatlarını önemli ölçüde artırdı. Gayrimenkul değerlemede dijital teknolojilerin gelişmiş olanaklarını kullanan Çanakkale merkezde ortalama konut satış fiyatı 2.325 TL/m2, ortalama konut fiyatı 260.000 TL ve konut yatırımının geri dönüş süresi ortalama 23 yıla kadar yükselmiş durumda. Çanakkale merkezde 1+1 konutlar ortalama 140.000 TL, geri dönüş süresi 20 yıl; 2+1 konutlar ortalama 225.000 TL, geri dönüş süresi 24 yıl; 3+1 konutlar 320.000 TL, geri dönüş süresi 26 yıl.
Endeksa verilerine göre Çanakkale genelinde ortalama konut büyüklüğü 113 m2, ortalama konut fiyatı 2.200 TL/m2 ve ortalama geri dönüş süresi 22 yıl. Gelibolu’da ise ortalama konut büyüklüğü 120 m2, ortalama konut fiyatı 1.575 TL/m2 ve ortalama geri dönüş süresi 26 yıl. Lapseki’de ortalama konut büyüklüğü 122 m2, ortalama konut fiyatı 1.775 TL/m2 ve ortalama geri dönüş süresi 20 yıl.
Değer artışı devam edecek
Endeksa Kurucu Ortağı ve CEO’su Görkem Öğüt, Çanakkale gayrimenkul piyasasında yaşanan gelişmeler hakkında şunları belirtti: “Çanakkale 1915 Köprüsü ile bölgenin İstanbul, Tekirdağ, Balıkesir, İzmir gibi büyük şehirlere ulaşımının kolaylaşacak olması bölgeyi turizm açısından da cazip hale getiriyor. Bu sebeple son 3-4 yılda bölgedeki gayrimenkul ve otel yatırımlarında artış görülüyor.
Önümüzdeki dönemde ise köprü ile birlikte yapılacak yeni yollar, bağlantı yolları ve çıkış noktalarına yakın bölgelerdeki arazi ve konutlar daha da değerlenecek. Köprü hayata geçince bölgenin daha fazla yatırım çekmesi bekleniyor. Ulaşımın kolaylaşması ile bölge turizm açısından da daha fazla öne çıkacak ve daha fazla göç alacak. Buna bağlı olarak bölgede gayrimenkul fiyatlarında artışın devam edeceğini öngörüyoruz. Halihazırda arzın talebi yeterince karşılayamaması fiyatlarda hızlı yükselişe sebep oluyor.”Çanakkale'nin ünlü domatesi, bu sezon üreticisini memnun etmedi. Yaz mevsimi boyunca fiyatı düşük kalan Çanakkale domatesi, bu kez düşen kırağı yüzünden üreticilerin bir bölümünün hayal kırıklığına uğrattı.
Meşhur Çanakkale domatesi, büyük zahmetle tarlalarda yetiştirilip, toplanarak tüketicinin mutfağına girdi. Harcadığı emeklerin karşılığında para kazanmayı hedefleyen üretici ise, düşük fiyatlar nedeniyle domatesten beklediği kazancı bir türlü elde edemedi. Sezon, domates üreticisi için oldukça kötü geçti. Tarladan toplanan domatesin toptancıya satışı bir ara 35 kuruşa kadar düştü. Maliyetleri karşılayamamaktan yakınan üreticilerin hayali, son turfanda ürünlerden para kazanmaktı.
Ancak, bu da Çanakkale'de bazı bölgelere düşen kırağı nedeniyle tam olarak gerçekleşemedi. Kırağı düşen yerlerdeki üreticilerin hayalleri suya düşerken, bu doğa olayından etkilenmeyen belli sayıdaki üretici ise bekledikleri gibi para kazanabildi.
Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, ilk turfanda domates fiyatlarının üreticiyi üzdüğünü, orta turfanda üretiminin de yine düşük fiyat politikasıyla seyrederek üreticiyi üzmeye devam ettiğini ve domates üreticisinin umudunu son turfanda üretime bağladığını belirtti. Başkan Kaya, şöyle dedi:
"Domates fiyatları 50-60 kuruşlardan 1 hafta 10 gün içerisinde 1.25- 1.50 TL'ye yükseldi. Yaklaşık 15 gün süreyle de fiyatlar bu seviyede kaldı. Bu zaman diliminde üretim yapan arkadaşlarımız belli ölçüde memnun oldu. Ancak son turfanda domates üretimi Çanakkale'de ciddi şekilde risk teşkil eder. Havaların soğuması ile birlikte kırağı tehlikesi oluşur. Kırağı düştüğünde de domates üretimi sonlandırılır. Ürünleri arazide kalır, bozulur ve çürür. Geçen hafta içinde don uyarıları vardı. Son turfanda üretim yapan üreticilerde tarladaki ürünlerinin üzerini tüllerle kapatarak kırağı olayını aşmaya gayret ettiler.
O arada kırağı yağdı. Bu olayı kısmen aşan üreticiler de oldu, aşamayanlar da. Bu olayı aşan üreticiler hala daha mallarını toplamaya devam ediyorlar. Ancak son 15-20 günü saymadığımız takdirde fiyat noktasında çok sakıntılı bir yıl geçirdik. Son günlerde üretici domatesten tatmin edici bir kazanç elde ediyor. Ama bunun ne kadar süreceği beli değil. Eğer hava şartları uygun olursa üretici önümüzdeki 1 aylık süreçte de domates toplamaya devam eder. Havanın bir anda bozması ve kırağı düşmesiyle beraber de Çanakkale domatesi tezgahlardaki yerini sera ürününe bırakır."
DOMATESTEKİ FİYAT FARKI ŞAŞIRTTI
Çanakkale'de kırağının vurduğu ve vurmadığı bölgeler bulunduğuna dikkat çeken Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, denize yakın arazilerde, rüzgarın bol olduğu yerlerde kırağı tehlikesinin görülmediğini anlatırken şöyle konuştu:
"Bir de tül dediğimiz bir malzeme ile domates tarlasını örten arkadaşlarımız var. Gündüz bu tülü açıp, gece de kapatarak ürününü soğuktan koruyup üretimine devam edenler var. Örneğin Bayramiç İlçemiz biraz daha yukarıda kalıyor. Bu nedenle Bayramiç üreticisi son turfanda da fazla üretim yapmaz. Bayramiç bölgesinde kırağı oldu ve tarladan toplanan ürün artık örtü altına girmiştir. Şu anda tarladan ciddi şekilde domates çıktığını tahmin etmiyorum. Örtü altında muhafaza ettikleri domatesleri tezgahlara gönderiyorlar. Ama Çanakkale merkezinde daha hala tarlada dalından kopartılıp tezgahlarda satılan ürün var. Yani arada kalite farkı var. Bayramiç'teki fiyatlarla Çanakkale merkezindeki fiyatlar arasındaki fark bu kalite farkından kaynaklanıyor. Çünkü örtünün altındaki mal kendini koruyamayacaktır. Üreticinin bir an önce onu tüketiciye satma telaşı vardır. Çanakkale merkezinde Batak Ovası'nda son turfanda için Temmuz ayının ortasında dikilen domatesler şu anda yeni toplanmaya başladı."ABD Ticaret Bakanlığı, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu yedi ülkeden yapılan çelik ithalatına antidamping soruşturması başlattı.
ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross yaptığı açıklamada, İtalya, Kore, Güney Afrika, İspanya,Ukrayna, İngiltere ve Türkiye’den yapılan çelik ithalatına, ABD’ye satışlarını gerçek değerin altında gerçekleştiren üretici ve ithalatçıları tespit etme amacıyla, soruşturma başlatıldığını duyurdu.
Trump Yönetimi için piyasa fiyatının değerini altında gerçekleştirilen satışların önemli olduğunu söyleyen Ross, "Ticaret Bakanlığı, herkesin eşit şartlarda ticaret yapabilmesi için, Amerikalı iş ve işçileri korumaya devam edecek" dedi.
Yapılan açıklamada, 2016 yılında ABD’ye 41.4 milyon dolar çelik ithalatı gerçekleştiren Türkiye için, "Soruşturmaların Türkiye ayağında, Habaş Sınai ve Tıbbi Gazlar İstihsal Endüstrisi A.Ş.’nin ABD’ye çelik satışlarını 2.80 marjından, İçdaş Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım Sanayi A.Ş.’nin ise 8.01 marjından gerçekleştirdikleri Bakanlık tarafından tespit edildi. Türkiye’den ABD’ye yapılacak çelik satışlarında, diğer tüm üretici ve ithalatçılar için başlangıç damping oranları 5.41 olarak ayarlandı" denildi.
Bakan, ABD Gümrük ve Sınır Koruma birimine bahsi geçen yedi ülkeden yapılan çelik satışında her ülke için ayarlanan başlangıç damping oranları üzerinden tahsil etmesi bilgisinin verileceğini duyurdu.
ABD Ticaret Yasası’nın uygulanması Trump Yönetimi’nin odağında olmasının etkisiyle, ABD Ticaret Bakanlığı, geçtiğimiz yıl yürütülen 48 antidamping ve ek gümrük vergisi soruşturmasına göre yüzde 52 artışla 73 soruşturma yürüttü. Bakanlık ayrıca, soruşturmaların nihai sonuçlarının 9 Ocak 2018 tarihinde açıklanmasının planladığını duyurdu. (Hürriyet)Çanakkale Ziraat Odası’ndan yapılan açıklamada Toprak Mahsulleri Ofisi(TMO)’nin müdahale alım fiyatlarını sezonun ortasına gelinmesine rağmen halen açıklamadığını belirtti. Çiftçi ve üreticilerin çok zor durumda olduğu, banka borçları nedeni ile büyük çıkmazda olduğu belirtilen açıklamada TMO’nun bir an önce alım fiyatlarını açıklamak zorunda olduğu belirtildi.
Oda yönetimi; “Hububat üreticisi üretim sezonunun ortasına gelmiş olmasına rağmen bazı bölgelerde bitme aşamasına gelmiş, bazı bölgelerde bitmiş buna rağmen TMO müdahale alım fiyatlarını açıklamamıştır. Bu durum üreticiyi çıkmaza götürmektedir zor şartlar altında üretim yapmaktan vazgeçmeyen bölge üreticimize TMO fiyat açıklamayarak zorda bırakmıştır. Bu yanlış uygulamadan derhal vazgeçilmeli geçen yılki fiyatların üzerine enflasyon oranları eklenerek üreticiyi memnun edecek şekilde fiyatlar belirlenmeli ve üreticinin önünü görmesi sağlanmalıdır.”
“BÖLGE ÜRETCİLERİMİZİ ZOR DURUMDA BIRAKTILAR”
Çanakkale ve Bölge üreticilerinin son derece zor durumda olduklarını, buna rağmen zor şartlar altında da olsa üretim yapmaya gayret ettikleri belirtilen açıklamada; “Yapmış olduğumuz açıklama gerçekten zorda olduğumuz için sesimizin duyulması ve belirsizliğe bir an önce son verilip üreticimizin moralini toplayıp gelecek yılki ekim planlamalarına başlayabilmesi için yapılan bir açıklamadır. Altını çizerek söylüyorum gerekli müdahalenin bölgemizde hububat piyasalarına bir an önce yapılması gerekmektedir. Piyasanın bozuk gitmesinin sebepleri neler olduğu sorulursa; sizlerinde bildiği gibi üretim sezonumuz arpa üretimiyle başlar. Arpa üretiminin başladığı ilk günlerde arpa için fiyatlar piyasa koşullarına göre 87.5 kuruş gibi açılmıştır. Bu fiyat üreticilerimiz tarafından kabul görmüş her şey iyi olacak derken arpa üretim sezonundan 45 gün önce ülkemiz stoklarında kalmadığı için yurt dışından getirilmekteydi. Fiyatı ise 1.10 TL den alınıp satılırken üretim sezonu yani yerli yeni mahsulün çıkmasıyla birlikte 85 ile 87.5 Kuruşlara geriledi. Bu fiyatlar bir ay önceki ithal gelen arpa fiyatlarının çok gerisinde olmasına rağmen üreticilerden kabul gördü.”
YURTDIŞINDAN GELEN ARPA 1.10 TL, YERLİ ARPA 85 KURUŞ!
“Ancak Kamuoyunda tarım ürünlerinin ithalatında vergiler düşürülecek hatta sıfırlanacak söylentileri konuşulmaya başlandı. Biz bu haberlerin gerçek olmayacağını düşünürken bu haberlerin doğru olduğu kamuoyunda duyulmasıyla beraber üretici ve sanayici tedirginliğe düştü. Buğday üreticisi fiyat düşmeden ürününü satmayı düşünürken sanayicide haklı olarak yurt dışından daha ucuz ürün getirmenin hesabını yapmaya başladı. Arpa hemen 80 Kuruşa buğdayda geçen yılın fiyatlarının gerisine buğdayına ve un olma özelliğine göre 80 ile 85 kuruş seviyelerinden işlem görmeye başladı.
TARIM ÜRÜNLERİNDE VERGİ İNDİRİMİ YAPMANIN SIRASI MIYDI?
“Bu arada da üreticilerin fiyatlar daha da kötüye gider mi endişesi arttı. Özellikle acil nakite ihtiyacı olan üreticilerimiz ürünlerinin bir kısmını bazı üreticilerimiz ürünlerinin tamamını geçer piyasa koşullarından satıp nakit ihtiyaçlarını karşılamak zorunda kalmışlardır. Şimdi ben yetkililere soruyorum; "Sırası mıydı hasat zamanında tarım ürünlerinde vergi indiriminin!" Hasattan 1 ay sonra bunlar konuşulmaya başlansa üreticimizde korunsa neşesi kaçırılmasa kazancı yok edilmese daha doğru olmaz mıydı? Tekrar söylüyorum bu yanlıştan bir an evvel dönülmeli ve üreticilerimizin moralini yerine getirecek fiyat açıklamalarının bir an önce yapılması gerekmektedir ki üreticilerimizde kendini üretime versin üretsin, üretsin, üretsin.”Sabancı’dan, Sönmezler Holdinge, Ali Ağaoğlu’ndan, Murat Türker’e, Nihat Özdemir’den Aziz Yıldırım’a, Doğan Holdingden, Tüya Holding’e Çanakkale’de arazi almak için kuyruğa girdi..
Lâpseki-Çanakkale ve Gelibolu Eceabat arasında arazi almak için yıllardır süren yarış büyük hız kazandı. ‘1915 Çanakkale Köprüsü’, yerlerde vasıfsız tarla, imarlı arazi ve konut fiyatlarını 2 ile 10 kat arası artırdı.
Dünyanın en uzun asma köprüsü olacak “1915 Çanakkale Köprüsü”nün ihalesi bitti. Bir iki ay içinde projeye ilk kazma vurulacak. Projenin ilk duyulduğu andan itibaren gerek köprü gerekse otoyolların çevresindeki bölgelerde ev ve arazi fiyatlarında belirgin bir artış yaşanmıştı. Limak-Yapı Merkezi ve Güney Koreli iki grubun oluşturdukları konsorsiyumun en iyi teklifle öne çıktığı ihale aşamasının sonlanması gözleri yeniden bölgeye çevirdi. Bir süredir özellikle Lapseki - Gelibolu arasında konut fiyatları yüzde 50 oranında artarken arsa ve tarla fiyatlarında yüzde 100, hatta kimi yerlerde yüzde 200’ü aşan artışlar kaydedildi.
BÖLGEYE AKIN OLACAK
Çanakkale Köprüsü dopingi, İstanbullu büyük inşaat şirketlerini de harekete geçirdi. Markalı konut üreticileri, değerleme şirketleri üzerinden bölgede fiyat ve arazi araştırmalarını hızlandırdı. İzmir, İstanbul ve Bursa gibi büyük illerin yapılacak otoyol ve köprü üzerinden bölgeye erişimi kolaylaştıracak olması yeni konut projeleri ve turizm yatırımlarının kısa sürede bölgede yükseleceğinin göstergesi. TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, İstanbullu firmalar için bölgede bir süredir çalışmalar yaptıklarını belirtirken, kısa ve orta vadede fiyat artışları ile bölgeye yeni bir nüfus akışı olabileceğini söyledi. Eva Gayrimenkul Değerleme Lisanslı Değerleme Uzmanı Şeyma Şehirli de ilk defa İstanbullu müteahhitlerden bölge için talepler aldıklarını ifade etti.
'İKİNCİ ELE DÖNÜLDÜ'
Bölge genelinde boş arazi oranının düşük olması da artan taleple fiyatların hızlı yükselişine yol açıyor. Hatta köprünün temelinin atılmasıyla yeni bir fiyat artışı dalgasının oluşması ihtimali de yüksek. Bölgedeki emlakçılar, birçok konut, vasıfsız tarla ve imarlı arazinin şimdiden ikinci el olarak satıldığını ifade ediyor. Kuşkusuz en rağbet gören alanlar köprünün iki yakasında bağlandığı noktalar olan Gelibolu ile Lapseki. Mega proje etkisiyle bölgenin sanayi yatırımları çekmesi, lojistik anlamda da önemli bir değer kazanımı bekleniyor. Bu anlamda, değer artışı pek çok bölgeyi de yakından ilgilendiriyor. Sadece Çanakkale değil, Tekirdağ, Balıkesir ve İzmir’e kadar bu artışın etkileri tüm geçiş noktalarında, ulaşımın daha kolaylaştığı alanlarda hissedilecek.
METREKARE FİYATI 200 TL'YE FIRLADI
Eva Gayrimenkul Değerleme’nin yaptığı araştırmaya göre, Lapseki ilçesinin güneyinde yer alan Kocaveli-Suluca köyü bölgelerinde istenen değerlerde yüzde 100’e hatta daha üstünde bir artış var. 1 yıl kadar önce metrekaresi 25-80 lira arasında oan arazi fiyatları son zamanlarda 70-200 lirayı gördü. Gelibolu bölgesinde ilçenin güneyinde yer alan Sütlüce köyü bölgelerinde de istenen değerler bakımından yüzde 100’e varan artışlar görülüyor. En fazla metrekaresi 50-60 lirayı gören araziler anda 130 lirayı geçen fiyatlarla satılıyor. Şehrin Gelibolu bölgesinin büyük bölümünün Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı kapsamında olması sebebiyle bölgede yapılaşma kısıtlamaları bulunuyor. Bölge genel olarak ikinci ve üçüncü derece sit alanı olduğu için yapılaşma belirli izinlerin alınmasının ardından yapılabiliyor. Bu yüzden Gelibolu’da fiyat artışı daha sınırlı kalsa da Lapseki’de daha hızlı bir artış var.
ARAZİ FİYATI 1'Dİ 10 OLDU
Gelibolu emlakçılarından Yunus Emlak’ın sahibi Şenol Çorbacı, piyasanın ciddi bir hareketlenme içinde olduğunu anlatırken, vasıfsız arazilerin dönümünün 10 kat fazla kazandırmaya başladığını kaydetti. Çorbacı, “10 bin lirayı görmeyen dönüm fiyatları 90 bin liraya kadar çıktı. Bunlar, köprüyü, denizi, boğazı gören araziler. İmarlı araziler daha fazla artıyor. 18 Mart’ta köprü temelinin atılmasıyla daha da yüksek fiyatlar bekliyoruz. Tabi yerleşim alanları olarak yeni imara açılacak yerler göç de alacaktır” diye konuştu.
120 BİNLİK ‘EV’ 200 BİNİ BULDU
Lapseki emlakçıları da bölgede yoğun bir köprü gündemi olduğunu ifade ediyor. Lapseki Emlak Yöneticisi Necati Çekmez, 120 bin liraya satılan evin şu anda 200 bin liraya kadar alıcı bulduğunu anlatıyor. İpek Emlak Yöneticisi Rıfat İpek ise pek çok noktada kat be kat artışların yaşandığını söylerken, “10 liraysa 100 lira oldu. Bin lira olacak. Hiç kuşku yok. Bölge halkı elindekinin değerlendiği için memnun. Bir de nüfus gelecektir tabi. Bu da bölgenin beklediği bir şey” dedi.
TURİZMDE İYİ GÜNLER YAKIN
Turizmciler de gerek yerli gerek yabancı turist açısından köprünün önemli bir ziyaretçi akını oluşturmasını bekliyor. Çanakkale Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği Derneği Başkanı Kemal Pazarbaşı, turizmde her şeyin ulaşımdan geçtiğini belirterek, Çanakkale’nin daha iyi erişilebilirliğiyle daha iyi talep göreceğini söyledi. Turizmdeki zorlu 2016 öncesinde yıllık 700 bin yerli, 500 bin yabancı ziyaretçi aldıklarını anlatan Pazarbaşı, bu rakamları iki katına çıkarmanın zor olmadığını dile getirdi. Pazarbaşı, köprü projesiyle birlikte Çanakkale’nin kendini daha iyi anlatacağını ve daha çok yakınlaşacağını kaydetti.
ÇANAKKALE, TANINMIŞ VE MARKALI KONUT ÜRETİCİLERİNİN İŞTAHINI KABARTTI
Türkiye'nin tanınmış ve Markalı konut üreticilerinin değerleme şirketleri üzerinden Çanakkale bölgesinde fiyat ve arazi araştırmalarını hızlandırdığı belirtiliyor. Çanakkale 1915 Köprüsü'nün 26 Ocak 2016 tarihinde ihalesi gerçekleştirilmesiyle birlikte Türkiye'nin tanınmış ve markalı konut üreticilerinin adeta iştahları kabardı. Dünyanın en uzun asma köprülerinden birisi olacak Çanakkale Köprüsü'nün ihalesinin yapılmasıyla birlikte; İstanbul, Tekirdağ, Balıkesir ve Çanakkale illerine sınırı bulunan köprü müteahhitlerin ilgi odağı oldu. Gayrimenkul fiyatları bu projeden sonra daha da arttı.
ARAZİ FİYATLAR ARTMAYA DEVAM EDİYOR
Sütlüce köyü, Lapseki ilçesi, Suluca köyü bölgelerinde ciddi değer artışı yaşanıyor. Özellikle arazi fiyatları bakımından Kocaveli-Suluca köyü bölgelerinde yüzde 100'e yakın artış meydana geldi. Bir yıl kadar önce metrekaresi 25-80 TL arasında değişmekte olan arazi fiyatları 70-200 TL arasında değişiyor.Denize yakın bölgelerde istenen değerler 200 TL civarında iken iç kesimlerde 80 TL civarında seyrediyor. Sütlüce köyü bölgelerinde bir yıl kadar önce arazilerin metrekaresi için istenen değerler 25-60 TL civarında iken arazi fiyatlan son zamanlarda metrekare bazında 50-130 TL'ye çıktı.
MARKALI KONUT ÜRETİCİLERİ ARAŞTIRMALARINI HIZLANDIRDI
Markalı konut üreticilerinin değerleme şirketleri üzerinden bölgede fiyat ve arazi araştırmalarını hızlandırdığı belirtiliyor. Köprünün kurulacağı Şekerkaya mevkiine en yakın köylerden bir diğeri de Gökköy. iki yıl önce metrekaresi 10-15 TL'den satılan arazilerin bugünkü fiyatının 40-50 TL'ye kadar ulaştı.
ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ'NDE İLK KAZMA 18 MART'TA
Başbakan Yıldırım, dün ihalesi gerçekleştirilen Çanakkale 1915 Köprüsü için "İnşallah bu sene 18 Mart'ta bu köprüye ilk kazmayı vurmak istiyoruz" dedi. Başbakan Binali Yıldırım, Şehircilik Şurası'nda konuştu. Yıldırım, ihalesi gerçekleştirilen Çanakkale 1915 Köprüsü'nün 10,5 milyar dolarlık proje olduğunu belirterek, "İnşallah bu sene 18 Mart'ta bu köprüye ilk kazmayı vurmak istiyoruz" dedi. Başbakan'ın açıkladığı tarih çok özel bir tarih. İlk kazmanın vurulacağı tarih 18 Mart, Çanakkale Zaferi'nin 102'inci yılına denk gelecek” dedi.
BÜYÜK PROJELERİN BİRİ BİTMEDEN ÖTEKİNE BAŞLIYORUZ
Yıldırım ' 'Türkiye'de 15 yılda bir Türkiye'yi üç Türkiye yaptık. Mazlumlara mağdurlara kucak açan ev sahipliği yapan bir ülke oldu Türkiye'' dedi. Başbakan Yıldırım'ın açıklamalarından satır başları şöyle: ' 'Türkiye'de 15 yılda bir Türkiye'yi üç Türkiye yaptık. Mazlumlara mağdurlara kucak açan ev sahipliği yapan bir ülke oldu Türkiye. Geçen 15 yılda dev yatırımları birer birer hayata geçirdik. Büyük projelerin biri bitmeden ötekine başlıyoruz. Çanakkale 1915 Köprüsü son olarak vatandaşlarımıza yeni bir hizmet olarak geliyor. Çanakkale Köprüsü ve otoyolları ile birlikte ihalesini gerçekleştirdik. 10.5 milyar dolarlık bir projeden bahsediyoruz. Dünyada kriz derinleşirken Türkiye art arda büyük projelere ya başlıyor ya da hizmete alıyor”
(HABER: AYNALI PAZAR)Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin oda ve borsaların katkıları ile KOBİ'lere yönelik gerçekleştirmeyi hedeflediği Nefes Kredisi Kampanyası ile ilgili çalışmalar son aşamada.
Proje kapsamında; TOBB tarafından tahsis edilecek kaynağa ilave olarak Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu ayrıca kaynak ayırarak üyelerinin kredi imkanını 5.000.000 TL daha arttırıyor.

% 7,50 faiz oranı ile aktarılacak kaynak üzerinden üyelerimiz yıllık % 9,90 faiz oranından 1 yıl vadeli ve aylık eşit taksitli ödemeli olarak kredi kullanabilecek.
Kredilendirmelerde tüm risk ve teminatlandırma protokol imzalanan bankalara ve Hazine Müsteşarlığının sağladığı destekle Kredi Garanti Fonu A.Ş.'ne ait olacaktır.
Bilindiği üzere; ÇTSO Yönetim Kurulu Mart ayında bir karar alarak Meclisimiz ve İlimiz Oda ve Borsaları Ortak Toplantısında zor durumda olan üyelerimiz için aşağıdaki şekilde bir öneri paketi sunmuş ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine iletmişti:
1- Öncelikle zor durumda olan üyelerimiz için bir fon oluşturulması,
2- TOBB'ne ödenen oda ve borsa paylarının fona aktarılması.
3- TOBB ve iştiraklerinden işadamlarının aldığı maaş, huzur hakkı, yol gideri, harcırah vs adında her türlü ödemelerin bu fona aktarılması.
4- TOBB'nin bankalardaki mevduatının her ile düşen oranındaki meblağın fonda kullanılması.
5- TOBB'nin seyahatlerinde katılımcıların hissesine düşecek ve TOBB ya da oda ve borsa bütçelerinden harcanan yol, konaklama, yeme içme giderinin bu gezilerden muaf tutularak fona aktarılması.
TOBB tarafından uygulamaya konulacak projede ise; TOBB 100 milyon TL mevduat kaynağı tahsis ediyor ve projeye katılacak oda ve borsalardan da tahsis edecekleri kaynak için taahhüt alıyor. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu, KOBİ statüsünde üyelerine kullandırılmak üzere TOBB tarafından bildirilen bankalarda Oda adına açılacak hesaplara kaynak aktarmayı taahhüt etmiştir.Biga Ticaret ve Sanayi Odası (Biga TSO) Başkanı Şadan DOĞAN, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından açıklanan Türkiye’nin ilk 500 büyük sanayi kuruluşu arasına giren altı Bigalı firmayı başarılarından dolayı kutladı.
Doğan, Biga’dan 5 firmanın Türkiye’nin ilk 500 firması arasında yer alarak bölgenin yüz akı olduklarını söyledi. Firmaların başarılarında payları olan herkese şükranlarını sunduğunu kaydeden Başkan Doğan, bugün Türkiye’nin ilk 500 firması arasına girerek göğsümüzü kabartan beş firmamızla ne kadar övünsek azdır. Bu firmalarımız, Biga’nın gelişme ve kalkınma çabasının çok önemli katkı sağlayıcılarıdır. Bizler bugünden daha zengin olmak istiyorsak, yarın, bugünden daha gelişmiş olmak istiyorsak, daha mutlu olmak istiyorsak daha çok çalışmalıyız, daha çok birlik içinde olmalıyız” dedi.
İstanbul Sanayi Odası tarafından her yıl gerçekleştirilen Türkiye'nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu sıralamasında üretimlerini Biga'da gerçekleştiren 5 şirket yer aldı.
İSO 500 listesinde yer alan Biga TSO üyesi şirketler:
10. İÇDAŞ Çelik , 52. ABALIOĞLU, 61. AKÇANSA, 92. İÇDAŞ Elektrik,
400. DOĞTAŞ KelebekTÜİK Balıkesir Bölge Müdürlüğü verilerine göre, Çanakkale'de 2015 yılında 2014 yılına göre ithalat ve ihracat azaldı.
Çanakkale'de 2015 yılında geçen yıla göre ihracat yüzde 13,1 azalarak 129,4 milyon dolara, ithalat ise yüzde 11,7 azalarak 69,3 milyon dolara geriledi. 2015 yılında Çanakkale'den yapılan ihracat miktarları fasıllara göre incelendiğinde, en büyük pay 79,0 milyon dolar ile 'Seramik mamulleri' olurken, bu faslı 11,1 milyon dolar ile 'Et, balık, kabuklu hayvanlar, yumuşakçalar veya diğer su omurgasızlarının müstahzarları' ve 8,3 milyon dolar ile 'Yenilen sebzeler ve bazı kök ve yumrular' faslı takip etti.
2015 yılında Çanakkale'ye yapılan ithalat miktarları fasıllara göre incelendiğinde ise en çok ithal edilen fasıl 20,7 milyon dolar ile 'Kazanlar, makineler, mekanik cihazlar ve aletler, nükleer reaktörler, bunların aksam ve parçaları' olurken bu faslı 15,5 milyon dolar ile 'Tuz, kükürt, topraklar ve taşlar, alçılar, kireçler ve çimento' ve 6,3 milyon dolar ile 'Debagatte ve boyacılıkta kullanılan hülasalar, tanenler, boyalar, pigmentler,vb, vernikler, vb, macunlar, mürekkepler' faslı takip etti.
2015 yılı itibarıyla sektörlere göre dış ticaret incelendiğinde Çanakkale'de dış ticaret hacminin en çok olduğu sektör İmalat Sanayi oldu. 2015 yılında Çanakkale'den yapılan ihracat ülkelere göre incelendiğinde, en fazla ihracatın 16,1 milyon dolar ile İngiltere'ye yapıldığı görülüyor. İngiltere'yi 15,4 milyon dolar ile İtalya ve 10,7 milyon dolar ile Kanada takip etti. Çanakkale'ye yapılan ithalat ülkelere göre incelendiğinde ise 23,4 milyon dolar ile İtalya ilk sırayı alırken 12,5 milyon dolar ile Çin ikinci ve 5,8 milyon dolar ile İspanya üçüncü sırada yer aldı.

http://www.burasicanakkale.com ©  2000  - Bütün hakları Saklıdır.